návrhy na vylepšení  

  RSS
radek.b3
(@radek-b3)
Eminent Member

Protože jsem nenašel nic v těchto threadech, tak jsem založil tohle. Mám pár nějakých drobných nápadů a jestli by se nedali předat vývojářům jako další věci na vylepšení

Vypnínání podsvícení displaye. Spoustu lidí to štve, tisknou se krytky atd. Tahá to oči a sic minimum, žere elektriku 🙂 Někde jsem četl že ty piny které to ovládají jsou stejně použité a navedené do elektroniky, takže otázka softwaru.

Automatické vypnutí po tisku Bylo by možno nastavit aby třeba 10min po tisku přešla do nějakého standby režimu kdy nic nesvítilo, nejel ventilátor atd. ? Je to pro mě plýtvání energií

Příprava na LED Hodně lidí má udělané osvětlení. Nebylo by možno udělat přípravu kde by se LEDky daly zapnout, vypnout přímo z desky? nebo abe to aspoň spínalo nějaké relátko? JEště tak aby to umělo udělat tlačítko a fungovalo na dálku i přes octoprint

Doufám že píšu do dobrého topicu a neduplikuji už někde návrhy. Co mě napadne budu přidávat a ostatní by mohli taky
Díky

Posted : 08/10/2018 2:32 pm
jaroslav.d4
(@jaroslav-d4)
Estimable Member

všechny tři věci by byly velice užitečné. Osvětlení potřebuju taky dodělat, na vypnutí po tisku je octoprint připraven ale I3 to neumí

Posted : 08/10/2018 5:20 pm
mkyral
(@mkyral)
Active Member

S tím vypínáním bude problém, tiskárna si ten manuální vypínač sama nezmáčkne 😀
Ale vypnutí podsvícení a přechod do standby režimu by se hodil.

Kouknul jsem na github a problém je prý v nepodpoře displeje: https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmware/issues/644

Posted : 13/10/2018 5:47 pm
radek.b3
(@radek-b3)
Eminent Member

Jasně. Proto jsem psal aby to přešlo do nějakého úsporného režimu a ne vypnout. Leda by přešli s tím že by udělali vypínač - tlačítko které by spínalo přes desku a ne přes zdroj. Potom by se teoreticky dalo ovládat zapnutí softwarově přes Octoprint

Posted : 14/10/2018 10:27 pm
mkyral
(@mkyral)
Active Member

Tak to vypnutí lze zařídit chytrou zásuvkou. Trochu si hraji s domácí automatizací a tam jsou docela hit wifi vypínače Sonoff. Jsou levné a když se do nich naflashuje alternativní firmware, tak nepotřebují cloud a s dalšími systémy si povídají mqtt.

Nevím jak je na tom přímo Octopus, ale mnou používaný HomeAssistantu podporu má. Je tam sensor, který má stavy Tiskne/Netiskne a chyba tisku.
Takže není problém nastavit jednoduchou automatizaci - tisk ukončen a automatické vypnutí je zapnuto - počkej pár minut a vypni zásuvku.

Zatím nemám Octopus, ale někde na cestě z číny mám Sonoff POW R2 ( https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-POW-R2-d40.htm ), což je chytrý vypínač s měřičem spotřeby el. energie, tak plánuji, že si to vypínání nastavím přes něj. Když se dostiskne, přestane tiskárna hřát, poklesne odběr energie, homeassistant to pozná, počká pár minut a pokud se znova nezačne tisknout, tiskárnu vypne.

Posted : 14/10/2018 11:27 pm
radek.b3
(@radek-b3)
Eminent Member

sonoff mám jeden v šuplíku a čeká než na něj budu mít čas. Taky si hraju s chytrou domácností Domoticz a Xiaomi. Otázka proč to dělat když by bylo fajn kdyby to měla tiskárna v sobě. Jak složité to je naprogramovat a jestli to umí elektronika je už mimo moje znalosti. Třeba to jednou bude mít a nebo budou prodávat hotové řešení jako mezikus přímo pro to.

Posted : 15/10/2018 3:55 pm
radek.b3
(@radek-b3)
Eminent Member

Mám nějaké další nápady co bych někdy rád viděl

změna kalibračního tisku na seřízení výšky trysky Tiskne to odzadu a není pořádně na to vidět. Viděl bych to spíš na tisk odpředu a aby to vždy vykreslilo nějaký malý čtvereček - poznat jestli dotahuje tahy a nejsou mezery. A třeba 10 sec delay než by to začalo dělat další
S tím souvisí i možnost si vybrat typ materiálu kterým zrovna dělat kalibraci

Přeskakování Nevím jestli to je technicky možné, ale má krokový motor nějaké čidlo které určuje kde je? Když se ucpe tryska nebo je problém že nepodává, tak bondtech začne přeskakovat na stále stejném místě. Pokud je možno číst kde zrovna rotor je a třeba 10x ukáže že je na stejném místě - problém a zastavit.

Doufám že vymyslíte nějaké čidlo které dokáže poznat jestli se tisk daří nebo se urval, to by bylo bomba

Posted : 14/01/2019 4:59 pm
toma.t5
(@toma-t5)
Trusted Member

Krokové motory používané v 3D tiskárnách nemají čtení své polohy.

Posted : 15/01/2019 2:48 pm
mvano
(@mvano)
New Member

@mkyral

Ahoj. To není přesné. Moje jiná tiskárna (zatím, na průši to budu dělat taky), se vypne sama. A ano, zmáčkne si síťový vypínač a do dalšího ručního zapnutí čeká na obsluhu. 

Zjednodušeně: Po dotištění mám naprogramovanou prodlevu 5 minut, to kdybych jí chtěl spustil bez nutnosti automatického vypnutí a opětovného zapnutí. Po těch 5 min odjede na předprogramovanou polohu, kde na ní čeká síťový vypínač a celá se odpojí od napájení. Toť vše.

 

Martin

Posted : 13/10/2019 2:43 pm
milos.v
(@milo-v)
Reputable Member

Nevím, co myslíte jako standby, ale tisknárna po tisku vypne nahřívání trysky i desky, ventilátory i motory. Jediné co svítí je ten display. Co byste chtěli ještě víc vypínat ve standby?

Pozor, vypnínat hned po tisku je blbý nápad, ten chladící ventilátor ještě chvíli běží a má běžet. Vypíná se automaticky, jakmile teplota trysky klesne pod 50°C.

Miloš

Posted : 13/10/2019 2:50 pm
miroslav.g2
(@miroslav-g2)
Active Member

@radek-b3

K tomu preskakovaniu, opravte ma ak sa mylim, ale pokial ti to 2-3 preskoci tak uz je filament aj tak zrezany a motor pojde naprazdno, cize poloha motora bude k nicomu. Vela krat sa mi stalo (na vlastnej tlaciarni), ze ak to preskoci 2 a viac krat tak to uz je filament vyrezany a koliecka uz nezaberaju do filamentu lebo tam uz je drazka. To vsak hovorim o mechanizme kde je jedno koliecko, ktore posuva filament a zdruhej strany je filament pritlacany loziskom. Pri Prusa tlaciarni povedzme pri MK3S su koliecka proti sebe, teda predpokladom je, ze sa preskakovanie znemozni o 50% . Nepredpokladam teda, ze by sa preskakovanie vyskytovalo pri tomto novom mechanizme. Pokial ano, tak je niekde nieco zle, nizka teplota trisky, ci nevhodny pritlak koliecok alebo rychlost podavania filamentu (s tym spojena nevhodna teplota na danu rychlost) alebo aj zle nastavena retrakcia, (verim ze tieto nastavenia su uz vykompenzovane v defaultnych nastaveniach, pre ten ktory filament). 

Ako vhodny senzor na "preskakovanie" by som skor zvolil priamo meranie napatia resp. prudu na motore, kedze preskakovanie bude mat urcite iny (charakteristicky) odber ako bezny chod. Teda bude mat specificku krivku, povedzme slaby nabeh, postupne vysoky odber az na hranicu maxima a potom skokove uvolnenie (preskocenie). Myslim, ze toto by sa softwarovo sledovat dalo.

Posted : 29/10/2019 3:02 pm
david.t2
(@david-t2)
Noble Member
Posted by: @mkyral

Tak to vypnutí lze zařídit chytrou zásuvkou. ... plánuji, že si to vypínání nastavím přes něj. Když se dostiskne, přestane tiskárna hřát, poklesne odběr energie, homeassistant to pozná, počká pár minut a pokud se znova nezačne tisknout, tiskárnu vypne.

Přesně takhle to mám udělané já. Tiskárna je na chytré zásuvce a při poklesu odběru pod 15W na dobu delší než 1hod se zásuvka prostě vypne. Ta 1 hodina se mi osvědčila jako dostatečně dlouhá na to, aby se tiskárna bezpečně dochladila a případně tam byl prostor pro zahájení nového tisku, aniž by se mi to vyplo pod rukama.

Pokud byste někdo měli zájem o LUA skript pro Fibaro, tak můžu poskytnout. 😉

This post was modified 3 months ago by david.t2
Posted : 29/10/2019 3:11 pm
Share:

Please Login or Register