Notifications
Clear all

UPGRADE z MK2S na MK3  

  RSS
hp.pavel@seznam.cz
(@hp-pavelseznam-cz)
Estimable Member
UPGRADE z MK2S na MK3

Tak přátelé zdravím všecky a postupně budu přidávat i nějaké ty fotky.
Ale tak nějak od začátku 😀
Loni v červnu jsem se stal po dlouhém zvažování majitelem stavebnice MK2S kterou se mi povedlo postavit a zprovoznit na první dobrou jak se říká, Testy po sestavení proběhly OK a až na maličkosti jsem byl s tiskem naprosto spokojen. No a před pár dny dorazil upgrade na MK3 a přes málo času se mi povedlo si každý den aspoň chvíli ušetřit a tak mi tiskárna stojí na stole. Předělání dle návodů bylo jednodušší jak stavba původní MK2S 😀
No a proběhly testy a jsem se svou prací spokojen opět vše OK bez nutnosti cokoli upravovat. a první tisk OK
No a protože nemám čas tak více někdy příště , ale pro všecky kdo se do toho pustí mohu říci že je to paráda. Tiskárna je opravdu tichá testování ve větším měřítku bude až za pár dní až bude čas. 😀

Posted : 29/03/2018 7:55 pm
Holister3D
(@holister3d)
Active Member
Re: UPGRADE z MK2S na MK3

Přidám svoji zkušenost z upgradu:

1. Nechápu proč upgrade byl produkován tak pozdě, když vlastně pro Průšu byl nejméně náročný. Zabalit věci jako (tyče, desku, rám a elektro + šroubky)a odeslat bez jakéhokoliv tisku části a zpoždění cca 5 měsíců... ale budiž (jak říká klasik to těšení je nejkrásnější)

2. Černý PETG dodávaný pro upgrade byl naprosto hrozny (neskutečným způsobem zasíral trysku, tahal šňůry , celkem děs), po dvou dnech pokusů a nedotisklnutých několika kusech jsem nakonec vyměnil za jiný PETG (ověřený výrobce) a ten už jel jak hodinky. Oranžový byl celkem OK.

3. Malé chybky v návodu pro rozebrání, chybí zmínka o demontáži U šroubů, ale to je prkotina.

4. Demontáž cca 40 minut. Montáž celkově cca 8 hodin pohodovým tempem. Montáž naprostá brnkačka, návod super zpracovaný.

5. Kalibrace na poprvé, osy kolmé, žádný problém.

Zhodnocení tiskárny srovnání s MK2S:

- MK3 je neskutečně tichá, po prvotním zaběhnutí kluzných ložisek (po pár výtiscích).V budoucnu možná vyměním za IGUSy, občasný kovový zvuk trochu ruší celkový dojem 🙂 ). Jen bych do návodu doplnil, žýe by to chtělo ty lineáry máznout vazelinou před nasazením tyčí, přes kryty tam už nic nepronikne....

-MK3 senzor filamentu - na černý PET a transparentní PLA nefunguje. Neustálé najíždění a znovu zavedení filamentu vyústilo nakonec k vypnutí senzoru.

-Rychlost MK3 je také velmi pěkná s novým firmwarem jede celkem pohodově. Zrychlení hlavně v oblasti infill a zavření ploch.

-Kvalita tisku za mě zcela dostačující a odpovídající tomu co jsem očekával. Na kvalitu má největší vliv celkové poskládání tiskárny! Pro ty komu doma řádí ONO a SA TO ten nechť hledá problém zde. O proti MK2S srovnatelná, ne-li lepší. Testované materiály zatím PLA a PETG, Flex. vše zatím OK.

-Občasné přeskakování kolečka filamentu, průtok trysky je hnán na maximum, proto občas je potřeba vyčisti. Pokud není tryska dokonale čistá, materiál se zde kupí a kolečko začne přeskakovat. Ovšem v porovnání s MK2S jsou podávací kolečka daleko lépe řešeny! Palec nahoru 😉

-Plech s PEI fólii je super. Už se těším na hrubý povrch (původně avizovaný). Doufám, že avizovaná sleva platí 😉

-Crash detekce funguje, napojení celkem plynulé.

-Vypnutí za běhu a obnovení tisku jsem ještě nezkoušel.

Za mě Upgrade měl smysl. I když pár drobností na odladění by se našlo, např. napínání osy X (nový design) není moc funkční, sensor filamentu u některých druhů materiálů nefunguje, vypnutá crash detekce v tichém režimu atd....Jinak spokojenost.

Posted : 09/04/2018 8:23 am
hp.pavel@seznam.cz
(@hp-pavelseznam-cz)
Estimable Member
Topic starter answered:
Re: UPGRADE z MK2S na MK3

Tys to tak krásně zhodnotil že nemám co dodat snad jen nějaké obrázky až se k focení dostanu.
Jinak co se týká té hlasitosti tiskárny tak když dotiskla MK2S a než byla studená tryska bylo to vše dobře slyšet. Teď se musím koukat na teplotu a nebo na ventilátor jestli se ještě točí protože slyšet to fakt není. Což samosebou chválím.
Než jsem měl MK3 nikdy předtím jsem PET nepoužil a i když ten černý trochu zlobil ( né tak moc jak tebe) překvapilo mne jak dobře šel sundat s podložky a když jsem pak s vytištěných dílů složil MK3 tak magnetická podložka s plechem naprostá balada. Také doufám že avizovaná sleva na zrnitý povrch bude platit.
Zatím jsem toho moc netisknul není čas ale také si myslím že největší problém bude asi v sestavení tiskárny což jsem díky skvělému návodu zvládl stejně jako MK2S dle výsledků testů na výbornou neb kvalita tisku rozhodně nevykazuje chyby o kterých se píše v mnoha vláknech. Uvidím až jí budu mít dýl ale také za mne naprostá spokojenost a splnila mé očekávání.
A to jsem prosím zatím neměnil Firmware takže tam mám dodaný 3,1,1 😀

Posted : 11/04/2018 2:25 pm
Holister3D
(@holister3d)
Active Member
Re: UPGRADE z MK2S na MK3

Pár fotek jak vlastně tiskne:

Klasika testovací hrad:

zmenšení na 80% původní velikosti, infill 10%, profil PLA přímo v PrusaControl, výška vrstvy 0,1mm - čas tisku 7:35 (v PrusaControl byl vypočítán na 6:07...):

Makro věžičky:

Ještě jednou přívo v tiskárně:

Makro (horší nasvícení):

Drak, výška cca 13cm, infill 20%, výška vrstvy 0,15mm + podpory, časově tisk cca 24,5 hodiny (PC vypočítal na 20,5), na MK2S byl čas výroby cca 38 hodin...:):

Posted : 12/04/2018 8:03 am
Jiri Lorencik
(@jiri-lorencik)
Estimable Member
Re: UPGRADE z MK2S na MK3

Osobně jsem zvědavý ještě na rozdíl mezi MK3 a MK2.5. Mám doma MK2 a na ni jsem objednal upgrade na MK2.5 a dál jsem objednal MK3... takže budu moci posoudit rozdíly. MK2.5 chci pak používat spíše na tisk drobností, kdežto MK3 na tisk větších věcí, kde bude větší riziko přeskočení vrstev z důvodu hmotnosti tisku.

Co jsem zvědavý, tak i na hlasitost jak MK3 tak i MK2.5 ... současnou MK2 mám podle mě celkem hlasitou, vibrací je podle mě celkem dost a divím se stále, že se nikdo ze sousedů neozval.

...
Posted : 12/04/2018 8:14 am
Holister3D
(@holister3d)
Active Member
Re: UPGRADE z MK2S na MK3

Hlasitost MK2s a MK2.5 bude nejspíš stejná (pokud nevyladí firmware), stejné rambo na 12V... přibudou jen sensor filamentu, pinda nové verze, podavač a nová vyhřívaná deska + nějaké detaily. MK3 je opravdu o dost tišší. 😉

Posted : 26/04/2018 9:27 am
Share: