kalibracia-vazny problem  

Page 1 / 2
  RSS
peter.j2
(@peter-j2)
New Member

Zdravim,

mam problem s kalibráciou novej MK2, kupil som ju ako stavebnicu, poskladal a isiel som ju podla navodu skalibrovat a tu nastal dost velky problem:

- selftest prebehol uspesne
- pri kalibracii prvych 4 bodov ziaden problem ale ako kalibracia pokracovala a zacala kalibrovat tych 9 bodov pri 4 bode mi urobila tryska do podlozky neskutocnu dieru a takou silou ze sa skrutila cela konstrukcia tlaciarne a podlozku zohlo.
- prikladam foto:
- prikladam aj video, spustil som Mesh Bed Leveling a toto sa deje:

vopred dakujem za kazdu radu.

...
Posted : 24/09/2016 10:45 pm
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Verze FW?
XYZ kalibrace prošla? S jakým výsledkem? Mesh bed leveling je až následný krok, předtím měla projít XYZ kalibrace.

Posted : 24/09/2016 10:51 pm
peter.j2
(@peter-j2)
New Member

verzia fw 3.0.8

kalibracia neprebehla cela lebo mi zrobila pri 4 bode z 9 dieru do podloziky vid. obrazok a okamzite som ju zrusil. ten Mesh som spustil len pre nazornu ukazku ze co to zrobilo pri kalibracii s tym rozdielom ze vtedy mi to zarilo trysku do podlozky

...
Posted : 25/09/2016 9:27 am
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Ten MBL nemohl projít z principu. Pokud neprošlo XYZ, tak tiskárna nemá uložené správné pozice kalibračních bodů, takže MBL nemá šanci. To by prošlo jedině v případě, kdyby tiskárna byla sestavená od začátku tak přesně, že pozice sedí bez korekcí. Což sice jde, ale úplně snadné to není. Vím to, protože mám jednu z prvních MK2 a dost jsem se natrápil, než jsem dostal rám do požadovaného tvaru. A nebyl jsem sám, proto v PR vyvinuli XYZ kalibraci.

Těžko říct kde začít.

Já bych asi začal úplně od začátku, kontrolou sestavení a geometrie celého rámu. S největší pravděpodobností ses dopustil nepřesností při sestavení a MK2 je na tohle strašně háklivá. Pokud někde vidíš nepřesnost třeba i jenom 0,5mm tak je rozhodně lepší ji doladit mechanicky, než nad tím mávnout rukou a říct "kalibrace to dořeší".

Pak bych udělal kontrolu, jestli všechny kalibrační body spínají sondu. To se dá udělat ručně. Je třeba posunout ručně extruder dolů tak daleko, aby sonda byla dejme tomu 1mm nad podložkou. Za normálních okolností (nesepnutá) na sondě svítí nahoře červená LED. Když najede nad kalibrační bod a sepne, LED má zhasnout. Je třeba to otestovat nejdřív nad prvním kalibračním bodem (vyznačený kroužek) a jakmile najdeš tu správnou výšku, tak ručně posouvej extruder a heatbed postupně nad všech zbylých 8 bodů, musí to pokaždé zhasnout. Teoreticky se mohlo stát, že má heatbed výrobní vadu a ve 4. bodě není kovová vložka.
Kalibrační body jsou v pravoúhlé mřížce, takže pokud jsi nad prvním, tak vždy pohybem pouze jedné z os bys měl ty ostatní snadno najít.

Taky je třeba zkontrolovat, jestli máš správně výšku sondy vůči trysce. Správně by měl být konec sondy cca 1-2mm výš než špička trysky. Nicméně v tomto případě bych začal na bezpečnějších polohách a dal sondu záměrně níž. Klidně ji dej na stejnou úroveň nebo dokonce níž než trysku. Teprve až budeš mít za sebou úspěšnou XYZ kalibraci, můžeš posouváním sondy nahoru (a opětovnou kalibrací) doladit výšku trysky.

Posted : 25/09/2016 10:36 am
peter.j2
(@peter-j2)
New Member

vdaka za rady, skusim a dam vediet

...
Posted : 25/09/2016 11:15 am
peter.j2
(@peter-j2)
New Member

tak som to cele komplet rozobral a poskladal naspat a cele premeral a mal som tam par milimetrove nepresnosti ale uz to ide, skaliborvala sa v poriadku a uz ide ako ma. vdaka za rady. dufam ze ta diera v podlozke nebude taky problem 😀

...
Posted : 25/09/2016 4:16 pm
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Ani ne, já mám historicky v podložce takových několik. Trochu se mi je podařilo vyhladit tím, že jsem přes ně záměrně několikrát natisknul vrstvu ABS při vysoké teplotě (HE na 260 a bed na 110), ale malý důlek tam je pořád. Na funkci tiskárny se to neprojevuje, pokud přes to vyjde tisk nějakého objektu, tak má na spodní straně drobný výstupek. Snažím se objekty, u kterých na tom záleží, rozložit na ploše tak, aby se důlkům vyhnuly.

Posted : 25/09/2016 4:54 pm
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

> Teoreticky se mohlo stát, že má heatbed výrobní vadu a ve 4. bodě není kovová vložka.

Nejsou to kovové vložky, ale je to měděné kolečko, které je součástí vzoru desky tištěného spoje. Takže těžko bude chybět jedno kolečko.

Vojta

...
Posted : 26/09/2016 10:37 am
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Nejsou to kovové vložky, ale je to měděné kolečko, které je součástí vzoru desky tištěného spoje. Takže těžko bude chybět jedno kolečko.
Aha. 😆 Tak to potom ano. Ani nevím, odkud jsem sebral tu informaci, že v té podložce je na daných místech něco vložené. Nicméně díky téhle informaci mi teď pár věcí do sebe líp zapadá. 😎
Mmch netušil jsem, že k sepnutí sondy stačí tak maličký kousek kovu, to mě celkem překvapilo. Dobré vědět. 🙂

Posted : 26/09/2016 10:44 am
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

Sonda funguje na principu vířivých proudů, které vzniknou v souvislé vrstvě jakéhokoliv kovu. Vysokofrekvenční proudy vnikají jen do určité hloubky kovu, čemuž se říká skin efekt. Takže stačí poměrně tenká vrstva kovu.

...
Posted : 26/09/2016 10:58 am
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Takže stačí poměrně tenká vrstva kovu.
Když už jsme to nakousli (a původní tazatel má problém vyřešen, takže mu vlákno nezaplevelíme), dá se nějak zvenku ovlivnit vzdálenost, na jakou sonda reaguje? Má na to například vliv velikost té kovové plošky? Nebo její tloušťka (do určité míry)? Nebo materiál? Jde mi o to, jestli by šlo se stávající sondou dosáhnout spínací vzdálenost třeba 4mm.

Posted : 26/09/2016 11:27 am
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

> Jde mi o to, jestli by šlo se stávající sondou dosáhnout spínací vzdálenost třeba 4mm.

Věřte mi, že máte na stole výsledek optimalizace mezi velikostí měděné plošky která netopí, velikostí sondy, opakovatelností měření atd.

Snažíme se dosáhnout zvětšení detekční vzdálenosti, je to ale poměrně složité, nemám sílu zacházet do podrobností.

Vojta Bubník

...
Posted : 26/09/2016 9:34 pm
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Věřím. Je mi jasné, že kdyby šlo snadno detekční vzdálenost zvětšit, tak byste to udělali. Protože čím je sonda spolehlivě dál, tím méně nebezpečně vystrkuje sosák do tisknutého předmětu. Mě jenom zajímalo, který z parametrů má na tu vzdálenost největší vliv, protože jste to určitě testovali a mě se nechtělo prošlapávat znova stejnou pěšinku. 🙂

Posted : 26/09/2016 11:51 pm
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

Nevím jestli jste četl následujíc článek, nějaké informace tam jsou.
http://prusaprinters.org/first-printer-to-automatically-correct-geometry-in-all-axes/

...
Posted : 28/09/2016 11:01 am
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Nečetl, díky za odkaz, určitě si to projdu.

Posted : 28/09/2016 11:37 am
michal.v3
(@michal-v3)
Active Member

Tak se mi stal uplne stejny problem. Tiskarna normalne pracovala a pri jednom z tisku se uvolnila spodni maticka od sondy a vypadla. Sondu jsem znovu upevnil a dal kalibraci, ale víceméně jen kvůli doladění osy Z. První tři body proběhly normálně a u čtvrtého udělala díru do podložky a ukončila kalibraci.

Nevíte čím to může být? Mezi předchozím tiskem a tímhle byla sotva hodina. Takže nemám tušení, proč ta sonda u jednoho bodu udělala? Rozebírat to nemá cenu, protože před tím vše fungovalo. Díky

...
Posted : 23/11/2016 6:41 pm
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

V návodu máte napsáno, že v průběhu kalibrace máte držet papír pod tryskou a to proto, abyste ověřil, že tryska nešmydlá o podložku. POkud se toto stane, potom tryska odtlačuje od sondy podložku a sonda nesepne nikdy. Pokud zjistíte, že tryska při kalibraci šmidlá o podložku, máte zvednout sondu.

...
Posted : 23/11/2016 6:46 pm
David T.
(@david-t-3)
Noble Member

Pokud zjistíte, že tryska při kalibraci šmidlá o podložku, máte zvednout sondu.
Zvednout nebo snížit? Když ji zvedne, tak problém jenom zhorší, ne?

Posted : 23/11/2016 10:42 pm
Vojtěch Bubník
(@vojtech-bubnik)
Admin

Sorry, snížit.

...
Posted : 24/11/2016 8:57 am
michal.v3
(@michal-v3)
Active Member

Tak jsem vše zkontroloval. Ale mam pocit, že se sonda zřejmě rozbila. Při pokusu o novou kalibraci to nedokázalo první nebo druhý bod (ten prostřední). Pokusil jsem se ji malinko snížit, ale to k ničemu nevedlo, protože při sjízdění z horního dorazu narazí do podložky prohne ji a pak to zastavím. To samé se nyní děje, i když jsem sondu snížil na původní výšku. Nevíte, co s tím dál?

Přijde mi, že tryska není vodorovně s podložkou, ale tím to asi být nemůže. Nebo máte jiný názor?

...
Posted : 25/11/2016 7:28 pm
Page 1 / 2
Share:

Please Login or Register