Notifications
Clear all

Zničené ložiska  

  RSS
luka.b3
(@luka-b3)
Trusted Member
Zničené ložiska

Ahojte, podelím sa o krásnu skúsenosť + odporúčanie 😀

Tlačím si Prusa Enclosure v2 už som bol na 6 gcode a budoval 'u' rám a po nejakých 15h sa mi tlač posunula. Bohužial som bol mimo domu a nestihol som si to ani zkontrolovať, ani vypnúť. Keď dojdem domov, celý nasratý(priložím obrázok :D).  Naštastie som mal MK1 a to upgradovane na MK2-MK3S a ložiska som si vymenil ale chcem upozorniť na jednu veľkú chybu pri zostavovaní.

V návode je že na U šroby máte našroubovať matku pokiaľ nebude vytŕčať na povrch a potom o 90st. otočiť. LOŽ ! Na starej MK2 boli kratšie U šroby, ale ak to pritiahnem, je to silno stlačené na ložisko. Na MK3 sú dlhšie, ale keď idem podľa návodu, ložisko sa mi pohybuje hore dole. Neviem, či to tak má byť, ale ja som si rovno tyče položil na rám a doťahoval tak, aby sa mi to ľahko kĺzalo po tyčiach a zároveň ložiská nehýbali.

Ak sú nejaké iné dôvody, prečo sa mi začne zasekávať ložisko, keď ide pojazd hore, sem s tým. Tlačil som PET v uzavretej miestnosti s gcodom od tvorcu enclosure. 

Nakoľko sú tieto ložiská dosť náchylné na poškodenie, nebolo by lepšie vytvoriť naň video ? Ja si tiež nemám ako porovnať zvuk z tlačiarne. Všetci hovoria aká je tichá, no mne to cez noc je počuť z pivnice na prízemie.

 

Posted : 02/08/2019 11:00 pm
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Zničené ložiska

Ložisko má být samozřejmě v "U" držáku přichyceno pevně. Žádné pohyby nahoru/dolu nejsou přípustné. Pojišťovací matice přitáhni tak akorát, aby ložisko drželo a pak jednu z nich pootoč směrem k utahování o 90st. Obě ne, může pak dojít k deformaci ložiska.

Pokud se ti ložiska zasekávají při pojezdu nahoru, tj. osa Z, tak bude problém jinde. Tam jsou ložiska nasunuta ve vytištěném pouzdře (a to ještě s pootočením jednoho ložiska o 45st) a nic se neutahuje. Vypadá to spíš, že jsi omylem vytlačil pár kuliček a teď má ložisko tendenci se křížit. Každopádně toto nemá vliv na "ujetý tisk" (Layer shifting). Budeš to muset rozdělat a zkontrolovat. Nic jiného nezbývá.

Další varianta může být vadný motor... Proveď kalibraci a dívej se, jestli jedou oba motory stejně.

Posted : 07/08/2019 11:40 am
luka.b3
(@luka-b3)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Zničené ložiska

Mne to ale robilo problémy na Y osi. na thinkiverse som našiel nejaké plastové uchytky, očistil som tyče a ložiská, namazal, vytlačil a namontoval a zdá sa, že bude fungovať. Ako mám na tom max 200h tlače.

Chcem sa ešte opýtať ... mne k upgradu nedošlo žiadne mazanie. Čo používate na mazanie osi ? Na americkom fóru mi odporúčili SuperLube, ale kde to tu zohnať ?

Posted : 07/08/2019 12:16 pm
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Zničené ložiska

K tiskárně MK3 jsem nedostal nic. U MK3S už byla ta jejich tuba. Když jsem se díval na technický list, tak to vyrábí PARAMO a je to nějaký univerzální plastický lubrikant. Osobně bych na to nedával nic obyč (píšou že stačí olej na šicí stroje, ale to je snad to největší sviňstvo na světě). Spíš něco co po zaschnutí nelepí. A hlavně mazat s citem, ať to za hodinu neteče po celé tiskárně. Někdo tady psal něco o lithiu. Já používam spray od firmy Wurth (jednou za půl roku???), přesné označení z hlavy nevím. Mám ho už x-let a mažu s tím i řetěz na motorce.

Nicméně jsem přemýšlel, že si vytisknu vlastní ložiska - kluzná, ale to až se mi bude chtít rozdělávat tiskárna. Někde tady na foru byl odkaz na TV se soubory, ale myslím, že nebude problém to najít i přímo tam. Kdyžtak hledej pod " IGUS " nebo " LM8UU ". Materiál buď PETG nebo ABS a trysku bych dal 0,25.

Nebo potom koupit original viz zde

SuperLube např. zde

Posted : 07/08/2019 1:11 pm
Jarda
(@jarda)
Active Member
RE: Zničené ložiska

Mě se docela zamlouvaly ty vytisknutá pouzdra. Pokud je otvor v pouzdru pro ložisku těsné "tak akorát", tak ta vůle bude nulová a nebude hrozit poškození ložiska těmi třmeny při utahování. Jen nevím, jestli se časem nevytvoří vůle v plastových dílech, ale pokud je to správně seřízené, tak by nemělo. Případně po čase vytisknout nové.

Posted : 31/08/2019 6:45 am
luka.b3
(@luka-b3)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Zničené ložiska

Už ich akurát tlačím, došli mi aj RJ4JP-01-08 ložiská a ak sa osvedčia aj na Y osi, dám ich všade. Xko je tiež dakedy moc hlučné a Z neriešim.

Posted : 31/08/2019 6:49 am
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Zničené ložiska

Koupil jsem original Igus. Maji dost velkou vuli. Po nasazeni je to poznat. Pomuze jen vetsi utazeni U drzaku. Nicmene nejvetsi hluk delaji stejne motory, takze zadne rapidni ztiseni necekejte. Jinak jsem i tiskl nekolik verzi z TV a jsou moc tesne. Musi se hodne zabehavat vrtakem a i tak si myslim, ze budou klast velky odpor a tiskarna bude hazet chyby.

Dalsi problem je v pouziti boxu ala Ikea Lack. Ta duta deska funguje jako zesilovac a reprak zaroven. Ale to je do jineho tematu.

Posted : 31/08/2019 3:04 pm
luka.b3
(@luka-b3)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Zničené ložiska

Pravda, nič nezlepšilo, ale teraz viem, že ten hluk ide od motora a skúsim to aspoň trošku premazať.

Posted : 31/08/2019 4:19 pm
lukowicz
(@lukowicz)
Active Member
RE: Zničené ložiska

Je to ten samý hluk co dělá mi? Za boha nemůžu přijít od čeho to jde. Všechny šroubky dotažené, nikde žádná vůle.

Ještě zkusím dotáhnout ložiska na bedu.

Posted : 01/09/2019 11:29 am
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Zničené ložiska

JJ. To je presne IKEA LACK. Vyresil jsem to gumovou podlozkou pod posilovaci stroje. Neni to jeste uplne 100% jako kdyz to stoji na zemi, ale zase 100x lepsi, nez kdyz to stoji na tom stolku z ikei... Jedine reseni je tu horni desku vymenit za klasiku lamino, ale to zase nevim, jak by vypadalo "designove" 😊

Jinak ta rezonace, co tam je ke konci videa mi taky dela. Zkousel jsem ruzne pritlacovat/pridrzovat jednotlive dily tiskarny, ale neprisel jsem na to, ktery to z nich to je. Nejvic je to slyset, kdyz vyjedu s osou Z az nahoru a pak ji necham sjet do pozice home. Nijak me to ale netrapi, tiskarna je v pracovne a tam si muze crvdlikat jak je ji libo.

Posted : 20/09/2019 11:18 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Zničené ložiska
Posted by: @lukowicz

Je to ten samý hluk co dělá mi? Za boha nemůžu přijít od čeho to jde. Všechny šroubky dotažené, nikde žádná vůle.

Ještě zkusím dotáhnout ložiska na bedu.

Ten hluk to dělá pořád, ve stejné poloze? Dělá to od začátku, anebo od nějaké doby?

Jak dlouho máš tiskárnu a kolik vytištěno? Ten není obvyklý zvuk. Co ložiska? To vypadá jako rezonance od tiskové desky.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 20/09/2019 11:44 am
lukowicz
(@lukowicz)
Active Member
RE: Zničené ložiska

Ahoj, video je z doby asi 3 dny po sestavení tiskárny. Vyřešil jsem to tím že ložiska bedu jsem vyhodil a koupil snad kvalitnější značková. Už je to v pořádku.

Ještě vyhodím z osy z. Nicméně jsem přišel na to že dost silně rezonuje bed , respektive se chová jakoby reproduktor. To samé se děje s krabičkou displeje. Nejraději bych to vypodložil nějakýma gumovýma podložkama, to by mělo pomoct.

Posted : 20/09/2019 1:31 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Zničené ložiska
Posted by: @lukowicz

Ahoj, video je z doby asi 3 dny po sestavení tiskárny. Vyřešil jsem to tím že ložiska bedu jsem vyhodil a koupil snad kvalitnější značková. Už je to v pořádku.

Ještě vyhodím z osy z. Nicméně jsem přišel na to že dost silně rezonuje bed , respektive se chová jakoby reproduktor. To samé se děje s krabičkou displeje. Nejraději bych to vypodložil nějakýma gumovýma podložkama, to by mělo pomoct.

No jo,ale bed nerezonuje sam od sebe, musi mit nejaky zdroj, ja bych tipoval problem mezi loziskem a tyci (treni) prenesne na rezonancni desku bedu. Bylo by potreba odstranit zdroj toho huceni.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 20/09/2019 4:42 pm
Share: