[Solved] Thermal Runaway  

  RSS
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Zdravím. Dnes se mi třikrát během tisku stalo, že mi MK3S vyhodila hlášku "Thermal Runaway" a tisk byl ukončen (výška 4,30).  Poprvé jsem tiskarnu vypnul a nechal hodinu v klidu. Pak jsem pustil tisk znovu, tisk ukončen se stejnou hláškou hned na začátku druhé vrstvy. Třetí ve výšce 2.15 se stejnou hláškou. FW 3.8.0. Celková doba tisku objektu je 18h. Neví někdo kde je chyba? Našel jsem něco na AJ stránkách, ale nejsem z toho nijak moudrý. Prý je chyba v termistoru na HB, ale zase v jiném odkaze psali, že je chyba v extruderu. Tiskárna je v boxu, teplota kontrolovaná na 36st max. Materiál Prusa PLA Silver. Nesetkal se někdo a neví jak řešit? Zatím pokračuji na MK3, kde je stále FW 3.7.1. Díky.

Posted : 19/10/2019 8:04 pm
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Podle anglickych fór je alarm zpusoben nasledujicim

https://help.prusa3d.com/article/aicptwdn3b-thermal-runaway#_ga=2.36194336.1089783652.1571282623-1807329505.1565845426

Neboli, kdyz je teplota trysky o 15°C nizsi nez pozadovana po dobu delsi nez 45 vterin. Neni to tedy o prehrati, ale naopak podchlazeni. 😊 

Samozrejme chyba muze mit dve priciny

1. Vadny termistor, ktery dodava spatne informace navzdory tomu, ze tryska je dost tepla

2. Teplota trysky je moc nizka a to bud z duvodu ze nefunguje jeji vyhrivani anebo je prilis chlazena. Nedelal si neco s tryskou nebo termistorem pred tim, co se ti tohle objevilo?

Nepridaval jsi chlazeni v nastaveni sliceru?

Premiru chlazeni vyresili na foru teflonovym obleckem https://forum.prusaprinters.org/forum/original-prusa-i3-mk3s-mk3-hardware-firmware-and-software-help/suffering-from-thermal-runaway./#post-135413

Takze asi nezbyva nez zacit postupne analyzovat moznou pricinu. Zacal bych asi tim co predchazelo zacatku teto nefunkcnosti a sdelenim detailu o tisku,ktery nefunguje. Treba se pak nejak dobereme pricin.

 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.05...
Posted : 22/10/2019 6:25 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Urcite jsem nikde nic nemenil ani nenastavoval. Vytvorim objekt, ulozim do STL, v PrusaSliceru ho vyexportuju do GCODE, nahraju na SD a sup s tim do tisku. Snazim se nic nemenit ani s nicim nelaborovat, kdyz to neni nezbytne nutne (ted konkretne myslim jen tisknutelny podpory).

Hledal jsem reseni, sam jsem ale nic nezjistil a nemam takovou vybavu, abych dokazal presne a dlouhodobe merit teplotu na trysce, pripadne zkouset nejak merit odpory na termistoru (pokud to vubec jde), abych zjistil kde presne je chyba. Zkousel jsem kabely, jestli nejsou nekde skripnute/zlomene, kontroloval bondtech kolecka, menil filament,... Nic nepomohlo. Nakonec jsem se vcera rano spojil s podporou a tam mi nejdriv radili, abych zkusil laborovat se sundanim krytu ventilatoru, vraceni starsiho FW apod, ale nakonec jsme se shodli jako prvni snizit otacky ventilatoru. Sundal jsem je primo na tiskarne v menu Ladit ze stavajicich 255 na 180 a pak prestala teplota trysky kolisat. Naznali, ze bude vadne topeni, takze mi posilaji nahradni. Nicmene kdyz jsem nechal ventilator takto snizeny, tak se mi vse vytisklo. Kdyz jsem ho vratil nazpet na hodnotu 255, tak jsem za chvili videl, jak teplota trysky lita zhruba 0 5-6st dolu a pak zase o 1-2st nahoru. Otazka je, jestli to teda bude to topeni, nebo termistor. Uvidim az to vymenim. Doufam, ze to bude ono, protoze se mi to nechce tolikrat rozdelavat. Je zajimave, ze na rok stare MK3, kde uz je natisknuto nekolik kilometru, se nic takoveho neprojevuje, ale zrejme bude vadny kus z vyroby. Tak jak to budu mit vymenene a odzkousene, hodim sem info.

Posted : 22/10/2019 10:51 am
michal liked
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

255 jsou maximální otáčky ventilátoru, které si určitě měl nastavené (slicer je nastavuje defaultně) i předtím. Jakou máš verzi FW na MK3S?

Při těch 255-ti ti šla teplota dolů, anebo kolísala? Zase když snížíš otáčky, tak se ti bude méně chladit model a může to mít vliv na - deformaci nebo přilnavost?

Nezkusil si reflashovat? Topení je řízeno elektronicky pomocí PWM a tak pokud je FW špatně, tak může být problém i s topením. Udělat nový flash je asi rychlejší než měnit termistor nebo topení. 

Tal dej vědět ať se my ostatní můžeme poučit.

btw: model který ti ztropil thermal runaway si tiskl s jakou výškou vrstvy a rychlostí?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.05...
Posted : 22/10/2019 5:26 pm
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Vše je popsáno hned v prvním topicu - jak, co a čím jsem tiskl. Nicméně včera už nepomohlo ani snížení otáček. Stačilo dát jen předehřev a teplota trysky dojela jen na 166st a pak začala klesat. Bed se ohříval dál na nastavených 60st, až to zahlásilo preheat error a skončilo to. Šahal jsem na trysku a byla horká, ale ne natolik, jako když má mít požadovaných 215st (občas když chci těsně před kalibrací odstranit "nudli" filamentu, tak si na těch 215st šáhnu a vím, jak to pálí 😉  )

Každopádně co teď napíšu, nechci aby vyznělo že si stěžuji, nebo jsem jinak iritován, spíš je to jen taková moje bilance. Velice si vážím těch, co se tady na fóru snaží pomáhat a pomáhají, ale nepořídil jsem si tiskárnu za 20tis, abych musel pořád s něčím laborovat a něco ladit. Stačil mi měsíc uvádění do provozu MK3S, kdy jsem předělával uchycení heatbedu, protože rozdíl mezi pravým a levým předním rohem a zadním pravým rohem byl milimetr. Nemluvě o zvyšování celého uložení, protože při pojezdu osy Y mi drhl pavouk o lůžka (spony) tyčí... Horor, ale poradil jsem si. Jak je možné, že u MK3 to všechno proběhlo jak fík bez sebemenšího zádrhele a doteď tiskne bez potíží? Jak je možné, že do verze FW 3.7.2 jsem valil na MK3S o106 a od verze 3.8.0 nedělám nic jiného, než pořád něco upravuju a zkouším, aby to vůbec tisklo. Tohle není Android, aby to s každou aktualizací dělalo něco jiného. Jedna tiskárna = jedna verze FW. Základ musí být pořád stejný, max přidám nebo vylepším funkce. Betatesterů mají dost na to, aby to odladili, takže nechápu, proč vznikají chyby. Ikdyž konkrétně vadné topení nemá vliv na FW. Jen spíš taková reakce na další přehrávání FW. Pokud by byl špatně nahraný, proč by končil hláškou, že je "successfully" ?

Dneska by mělo dorazit to topení, tak to předělám a uvidím. Doufám, že to bude ready a budu mít zase na chvíli pokoj. Díky Zoltanovi za trpělivost.

Posted : 23/10/2019 8:06 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Takže jsem zpět. Topení vyměněno, tisk zatím jen několik hodin (asi 10), ale vypadá to, že problém byl odstraněn. Každopádně taková malá poznámka, teď když dám předehřev na PLA, tak je tryska zahřátá v řádu vteřin (cca do 30 vteřin), ale když jsem tam měl staré topení, tak ohřev trysky byl v řádu minut. Nějak jsem to neřešil, protože jsem předpokládal, že to tak má být, ale teď jsem byl celkem překvapen, jak to jede rychle. Nebál bych se napsat, že jsem byl až vyděšen, jak rychle letěla teplota nahoru a čekal jsem další zradu... 🤣 Tzn. to topení mohlo být "nakousnuté" už od začátku a byla jen otázka času, kdy se to stane.

Jen doufám, že to bylo poslední větší trápení a teď už bude klid. Takže tisku Zdar.

Posted : 25/10/2019 11:35 am
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Super, jsem také rád, že se to povedlo.

Hezký weekend

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.05...
Posted : 25/10/2019 11:57 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Tak jsem zpět. Thermal Runaway ovšem taky. Ze zoufalství nahrávám FW 3.8.1....

Posted : 26/10/2019 12:01 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Beze změn. Převedu video a hodím odkaz. Začínám být mííííírně rozezlen.... 😠 

Posted : 26/10/2019 12:39 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Nahrávám nazpět 3.7.2

Posted : 26/10/2019 12:45 am
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Beze změn. Thermal Runaway. Odkaz na video dole. Je tam úplně všechno od začátku. Zajímavé to začne být až od 6:37, ale nechal jsem to celé, aby někdo nemohl říct, že je to zmanipulováno. Situace stejná jak na 3.7.2,  tak na 3.8.0 i 3.8.1. A už jdu radši spát, jinak objednám nějakou čínu a tohle hodím na kompost. 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣  Začnu to pořádně řešit až ve středu, protože zítra, vlastně už dneska, odjíždím s dcerkou na prodloužený víkend, a NECHCI a NEBUDU si to ničím kazit, takže pokud někoho něco napadne, má prostor. Dík.

Pozn.: Zkoušel jsem i sundat otáčky ventilátoru z 255 na 150. Beze změn. Nicméně teploty jsou momentálně někde na úrovni pokojových, tzn. 26st tryska a 25st bed, ale ventilátor co chladí extruzi (rozuměj vytisklý filament) jede na max. Možná bude chyba i tam. Ale já už na to dneska nemám sílu...

This post was modified 7 months ago 2 times by zdenda.zn
Posted : 26/10/2019 1:10 am
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member

Mě se stalo něco podobného a byl to vypadený červík držící termistor. Ten nebyl přitlačen k bloku a tím blbnul. Červík je zespodu pod termistorem.

Posted : 27/10/2019 12:29 am
Bouri
(@bouri)
Trusted Member

Podle nastavených teplot na videu to tipuju, že to začalo dělat až při druhé vrstvě, pro zkoušku zkus vypnout ten chladící větráček úplně, tím by se vyloučila možnost, žebys třeba potřeboval silikonovou ponožku na ten hliníkovej blok. Slyšel jsem o podobných problémech často, kde řešením bylo pořídit si silikonovou ponožku na hliníkovej blok nebo upravit trysku chladícího větráčku. Já osobně používám už dlouhou dobu silikonovou ponožku (nejdřív čína a teď originál E3D) a nestává se mi, žeby mi teplota utíkala vlivem chlazení (nanejvýš +-3°C).

Pak bych tipoval třeba kabeláž (naštípnutej kabel, špatnej/zoxidovanej konektor atd.), ale jelikož se to objeví náhle až ve 2. vrstvě, plus máš nové topné těleso (tipuju, že i s kabelem až do desky elektroniky), tak to bych asi zavrhnul.

Posted : 29/10/2019 7:57 am
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

No nevím jestli to je náhoda. Ale u 6:35 asi tiskárna ukončila první vrstvu a požadovaná teploty se změnila z 215 na 210°C. Je logické, že tiskárna přestala topit aby se teplota hlavy snížila na novou požadovanou teplotu.  Pak asi došlo k tomu, že topení již nenaběhlo zpět ,když teplota klesla pod 210°C. V tom případě ani snížení otáček ventilátoru nepomůže. Podívej, zda v G-code před zahájením nové vrstvy  je příkaz na novou teplotu hlavy. 

Chyba v G-code nebo Firmwaru? Na displej sice nahodí 210°C ale nezapne opět topení? Co když je chyba v ovladači na desce? Přihoď sem STL nebo G-code, pokud to není Přísně tajné.

 

p.s. hrál jsem si s PrusaSLicer-em.

Když nastavím filament Prusa PLA pak nastavuje pro první vrstvu 215°C a pro další 210°C

pro Prusament PLA nastavuje první i ostatní vrstvy na 215°C, čím po změně z první vrstvy neprovádí změnu teploty hlavy.

Nezkusíš nastavi Prusament PLA? Hm?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.05...
Posted : 29/10/2019 1:19 pm
david.t2
(@david-t2)
Noble Member

Thermal runaway je problém HW. Kdyby byl problém v gcodu, tak to prostě jenom nastaví a udržuje jinou (špatnou) teplotu nebo vypne topení úplně, ale není to důvod pro thermal runaway.

Při té výměně topení - byla vyměněna i kabeláž?

Já mám totiž jednu zkušenost s thermal runaway - štípnutý kabel od topení. Finta byla v tom, že to netopilo nebo topilo špatně jenom když se hlava dostala do jisté specifické polohy v osách X a Z. Takže když se tisklo dole (cca do 5mm výšky) nebo když se tisklo dostatečně vlevo bez ohledu na výšku (v levé třetině podložky), tak problém nebyl.

Zkusil bych zapnout topení extruderu normálně přes menu na nějakou praktickou hodnotu, třeba těch 215st, ventilátor na 100%, a pak přesouvat extruder do krajních poloh doleva/doprava a nahoru/dolů - všechny 4 kombinace - a čekat dostatečně dlouho, jestli se chyba objeví nebo ne.

Posted : 29/10/2019 2:53 pm
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Zdravím tiskaře. Musím se přiznat, že jsem to nevydržel a už v pondělí večer kontaktoval podporu na webu Prusa. Došli jsme k závěru, že bude vadná deska. Poslali novou, včera jsem ji vyměnil, a konečně "zatím" tisknu...

Tam už potom nefungoval ani předehřev. Bed se nahřál, ale na trysce to ukazovalo pořád okolní teplotu. Pak se to začalo hooooooodně pomalu ohřívat až to po několika minutách došlo na požadovaných 215st. Bylo úplně jedno, jestli byla hlava v Home, vyjetá až nahoře, nebo v poslední pozici, kde nastal Thermal Runaway. Nepomáhala ani PID kalibrace. A když už třeba začal tisknout, tak nebylo pravidlem, že skončil ve druhé vrstvě.

Takže to musím zaklepat, ale zatím to jede a doufám, že jsem si to všechno špatné už vybral a bude klid. Tzn. v mém případě to byl opravdu HW problém.

Posted : 31/10/2019 12:25 pm
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

Ještě dodatek. Nevím proč mi nejde editovat předchozí post, tak to musím napsat do nového... Tiskárna je po výměně desky o dost hlučnější, netuším proč. Díval jsem se jestli nestojí na zbytku filamentu, nebo jestli někde něco nevibruje, není zkřížená, ale na nic jsem nepřišel. Stojí na přesně vymezené pozici, jako stála předtím (v boxu IKEA Lack to totiž ani jinak nejde) na filcových podložkách. Nepředpokládám, že by výměna desky měla vliv na hlučnost, ale nemůžu přijít na to, kde je ten pes zakopanej a u delších tisků je to dost protivné. Taky nemůžu odvodit, který pohyb na které ose to je. Druhá MK3 když tiskne, tak o ní vůbec nevím. Teda až na "rachtající" ventilátor chlazení. Taky už se chystám, že ho vyměním, ale jsem línej rozdělávat celou kabeláž a extruder a "NaPrasáka" ucvaknout kabel a spojit konektorem mi nedovolí svědomí. 😎 Hlavně netuším, jestli tím spojem nevznikne nějaký byť i sebemenší odpor, tiskárna to vyhodnotí jako chybu chlazení a bude na další problém zaděláno.

Posted : 31/10/2019 12:54 pm
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Blahopřeji  a držím palce,

Mně  to dělá větší hluk pri tisku kulatych čar - pohyb hlavy(muze to být i změnami rychlosti pohybu, u kružnice na jedne ose se musi pohybovat v sinusovce) ve dvou směrech  najednou. A pak když tiskne mosty, takže pokaždé je zdrojem hluku asi něco jiného.

Jedine zkusit vyrobit testovaci objekt -čára , kružnice atd.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.05...
Posted : 31/10/2019 1:12 pm
david.t2
(@david-t2)
Noble Member

Najít zdroj hluku je jeden z nejtěžších úkolů.

Svého času jsem tento problém řešil na MK2. Skončilo to tím, že jsem si udělal testovací gcode, v kterém se jenom přesouvala hlava jedním směrem postupně vyšší a vyšší rychlostí. Něco jako

G1 X200 F300
G1 X0 F300
G1 X200 F500
G1 X0 F500
... atd. až
G1 X200 F7000
G1 X0 F7000

Pak totéž stejně, ale ve směru osy Y. Po spuštění jsem počítal průchody a zjistil jsem, že to rezonuje při pohybu osy Y určitou rychlostí. Následně jsem laboroval s napnutím řemene osy Y a výměnama ložisek, až jsem se dostal do uspokojivého stavu.

Nalezení konkrétního zdroje hluku občas pomáhá "šroubováková" metoda. To se vezme šroubovák, rukojetí se přiloží na sluchovod ucha a špičkou se přikládá na jednotlivé části tiskárny během tisku. Šroubovák slouží jako jednoduchá přenoska a čím se dotkne konstrukce blíže zdroje hluku, tím je zvuk přes šroubovák slyšitelný jako ostřejší a zřetelnější. Je potřeba dát pozor na kolize s pohyblivými částmi tiskárny!

Posted : 31/10/2019 1:25 pm
zdenda.zn
(@zdenda-zn)
Trusted Member

JJ. Šroubovákovou metodu jsme používali u starých aut. To byly časy... Dneska už na tohle používají speciální stetoskopy... Na zdroj hluku jsem přišel až teď. Vytiskl jsem si na boční extruzi do drážky takovou misku, do které házím zbytky filamentu z trysky, nebo ustříhnuté špičky při výměně a po instalaci tiskárny zpátky do boxu jsem to tam asi nějak blbě nasadil a drnčela. 😎 Tohle jsou nejlepší závady.

Posted : 31/10/2019 7:22 pm
Share:

Please Login or Register