Jaký materiál na venkovní použití?  

  RSS
pavel.p20
(@pavel-p20)
Active Member

Zdravím, nikde na netu se mi nedaří najít, jaký nejlépe použít materál na venkovní použití.

Potřebuju vytisknout takové držáky, které budou venku na mrazu, slunci a dešti a chtěl bych, aby co nejdéle vydržely. Čili jde asi o to, který materiál je UV stabilní a pak taky jestli dovnitř mikromezerami mezi vrstvami nezateče voda, která to na mrazu postupně roztrhá.

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Napadá mne PET nebo možná i ABS? Přeci jen se z ABS dělají elektrorozvodné krabice, které se ven občas montují..

Prusa i3 MK2...
Posted : 28/10/2017 2:31 pm
v_s
 v_s
(@v_s)
Honorable Member

ABS je nejméně stabilní vůči UV na ven se nedoporučuje.
PLA je vhodnější.

Posted : 28/10/2017 3:17 pm
pavel.p20
(@pavel-p20)
Active Member

Zajímavé.
Nicméně tam pán mluví o teplotách okolo 50-60°C, které už způsobují postupný rozpad PLA. Vzhledem k tomu, že to potřebuji umístit na střeše (to jsem nezmínil), tak tam se to v létě na 50-60°ohřeje celkem běžně. Tedy mi začíná vycházet možná ten PET materiál, netuším. Pán taky mluvil o UV stabilním ABS, to taky netuším, jestli někdo prodává jako filament. Jak jsem psal, vždyť jsou z ABS v podstatě všechny elektrikářské plasty, které se venku běžně používají (?). Nebo se běžně používá na střechách třeba Macrolon, ten nevím, z jakého typu plastu je, ale odhaduji, že to bude mít k PET blízko.

Prusa i3 MK2...
Posted : 28/10/2017 4:57 pm
miroslav.h4
(@miroslav-h4)
Reputable Member

Macrolon je polykarbonát tedy PC. Má daleko větší tepelnou a povětrnostní odolnost než většina ostatních plastů. Problém s PC při tisku je kvůli vysoké teplotě zpracování. V profi praxi při vstřikování do forem je teplota hmoty běžně 300 - 330°C, některé odstíny až 350°C, teploty forem 80 -140°C. Z ABS je poměrně málo elektrikářských dílů, max. nějaké kryty přístrojů lacinějších typů pro vnitřní použití, běžněji se používá právě polykarbonát (PC), na namáhanější díly skříněk a krytů pro venkovní použití PBT (polybutadientereftalát) kvůli velké houževnatosti, na vnitřní díly přístrojů se téměř bez výhrad používají polyamidy (PA) většinou s příměsí skleněného prášku kvůli omezení hořlavosti. Ten PET by mohl přicházet v úvahu možná s nějakým nátěrem pro omezení UV záření. Filamenty z PC (případně PC/ABS) se vyrábějí, za pokus by to asi stálo. Hotend E3D V6.1 full, použitý v MK2 a vyšších modelech tiskáren by to mohl vydržet, ale moc dlouho asi ne. Záleží přesně na účelu použití.

Posted : 28/10/2017 5:42 pm
pavel.p20
(@pavel-p20)
Active Member

Děkuju všem za odpovědi!
Ještě mne napadlo, že v moři přece už léta plave ostrov z PET lahví a vypadá, že ještě dlouho bude. Pravda, tam asi nemrzne, ale i tak - PET flašky asi něco vydrží..
Lidi tisknou i radiační štíty na meteostanice, které mají taky venku. Možná, že i tam mají nějaké zkušenosti, že už jim to pár let venku visí.

Prusa i3 MK2...
Posted : 28/10/2017 6:45 pm
miroslav.h4
(@miroslav-h4)
Reputable Member

Ty petky v moři taky asi budou pořádně vyšisovaný a moc pevný asi nebudou. Pouze si tam tak plavou a plavou, a ne a ne se rozpadnout..... Ono asi bude trochu rozdíl mezi nějakým štítkem který nese vlastně pouze svoji váhu, a nějakým držákem na kterém bůhvíco visí. Ale dobře nadimenzovaný výtisk z PETG by mohl něco vydržet. A když ne, tak ti to spadne na hlavu a tím ti připomene nutnost vytisknout náhradní..... 😉 😉

Posted : 28/10/2017 9:32 pm
zdenek.z
(@zz2012)
Estimable Member

Ahoj. PLA na ven nepoužívat kvůli mizerné teplotní odolnosti. V srpenci se na sluníčku zdeformuje i bílé PLA. Ze standardních filamentů je určitě nejlepší PET a nebo ASA přímo určený pro venkovní použití. Tisknu z něj opakovaně a některé věci jsou venku od jara 2016 bez viditelných změn.
Na cedulky na domy jsem úspěšně použil i podklad z ABS a vrchni vrstvy s detaily jsem dotiskl PLA. ABS tam bylo právě proto, aby "drželo" PLA v teplejších dnech. Ale to jsem zrovna neměl ASA ve správné barvě a kamarád chtěl rychle cedulky na schránku a název provozovny.

Prusa i3 MK2, MK2S, MK3.Moje galerie 3D tisků: je ZDE a tady možná nějaká videa na YouTube. ...
Posted : 29/10/2017 10:36 pm
jan.p18
(@jan-p18)
Trusted Member

No jestli to dávat na střechu a má to něco držet, tak jistota je kulomet - železo nebo hliník. Asi bych se hodně obával tam dávat něco z platu na místo, kde jen nepraží slunce ale i fouká vítr.

...
Posted : 30/10/2017 10:21 am
ladislav.f3
(@ladislav-f3)
New Member

Při hledání materiálu pro venkovní použití je dobrým vodítkem http://www.cityplastics.com.au/materials-uv-resistance/ Ale také tu není všechno. Z dalšího hledání se nejlepším materiálem jeví ASA. V podstatě ale není umělá hmota, která by vlivem UV záření nedegradovala.

Posted : 31/10/2017 10:50 pm
LYOTRADE
(@lyotrade)
Active Member

Zdravím,

poradili by jste, který materiál vybrat pro nejvyšší tepelné odolnosti, avšak stran záporných teplot? Uvažujeme o využití MK3 pro tisk dílů do našeho přístroje, kde se teplota dostává až na -45°C a naopak nepřekračuje +40°C.

Odolnost max. teplot je sepsaná téměř všude a také YouTube je plný videí na toto téma, ale nenašel jsem nic ohledně mínusových teplot. Ono to docela souvisí s tímto vláknem, protože horko v létě a UV záření nemusí být jediná rizika při venkovním použití.

Karel Lyotrade Freeze Dryers
Výrobce lyofilizátoru potravin pro živnostníky a malé podnikatele
www.lyotrade.cz...
Posted : 30/11/2018 7:47 pm
pavel.r8
(@pavel-r8)
Trusted Member

Probírá se tady tepelná odolnost různých plastů. Ríša Mrázek to nejen vyzkoušel, ale natočil i celkem pěkné video:

Prasa i3 MK3, Closed box, Fusion 360, PrusaSlicer, OctoPrint - Raspberry Pi 3 Model B+, Windoows 10...
Posted : 30/11/2018 9:19 pm
Share:

Please Login or Register