Notifications
Clear all

[Solved] Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava  

  RSS
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Zdravím, 

není tady někdo z Ostravy, nebo blízkého okolí a byl by ochoten se mi podívat na novou tiskárnu mk3s? 

Tiskárnu máme novou zhruba měsíc a půl, na začátku jela bez problému po první kalibraci tiskla úplně všechno a krásně.  Postupně ale začaly problémy, sem tam nějaké nepřesnosti a dospělo to až do fáze kdy na tiskárně nejde vytisknout vůbec nic. Prakticky nejde kvalitně provést ani kalibraci první vrstvy, buď se filament nepřichytí, nebo je naopak moc přitlačen.  Vše jsme řešili telefonicky/chat podporou a skončilo to zasláním tiskárny na reklamaci do Prahy. Po dvou týdnech nám tiskárna byla vrácena s tím, že normálně tiskne. Po novém zapojení, kalibraci atd. se nám ale opět nepodařilo tiskárnu nastavit tak, aby byla schopna tisknout. Po další komunikaci s podporou s informací, že technik který tiskárnu řešil tam už nepracuje mi bylo oznámeno ať jí do Prahy pošleme znovu. 

Už jsme z toho celkem v koncích a pokud by tady byl někdo z Ostravy, upřednostnil bych tuto variantu, že by se zastavil a zkontroloval, že opravdu neděláme chybu my někde. 

Děkuji

Best Answer by David T.:

Je to tak. Tiskárna byla mechanicky naprosto v pořádku a kompletní kalibrace proběhla bez chyby. Jediný problém byl v tom, že z přehnané opatrnosti čistili podložku moc "něžně". Na první pohled tam byly vidět slabé šmouhy a na omak nebyla úplně taková jak jsem zvyklý ze svojí tiskárny. Pořádná dávka isopropylu a hromada papírových utěrek problém vyřešily a při čištění fakt chtělo pořádně se do toho opřít.

Obávám se, že v tomto případě by nám nepomohla ani stovka fotek problematického chování, protože jediný závěr, který bychom si stejně vždycky nakonec udělali, je že podložka dobře nedrží první vrstvu, ale s tím by si uživatel stejně neporadil, pokud by čistil podložku pořád stejně opatrně. Takže tu návštěvu rozhodně nepovažuju za zbytečnou a rád jsem jim pomohl.

Myslím, že tohle vlákno můžeme označit jako vyřešené. 😉 

Edit: ha, @zoltan odpověděl v době, kdy jsem psal svůj příspěvek. 😆 

This topic was modified 4 years ago by Jura

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 07/01/2020 12:12 pm
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Pokud je to ještě aktuální, pošli mi PM, nějak se domluvíme.

Posted : 08/01/2020 8:25 am
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@david-t2

Věc je stále aktuální, ale při pokusu odeslat PM mi tam visí tato hláška "You are not allowed to write a message yet." hned jak to půjde ozvu se. 

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 08/01/2020 8:40 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Aha, tak zkusím napsat PM já, třeba půjde aspoň odpovídat. Noví uživatelé hned ze startu PM posílat asi nemůžou.

Posted : 08/01/2020 8:58 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@ict také zdravím,

Pokud bys popsal problém malinko podrobněji, tak třeba najdeme řešení i tady.

Nejdříve co tiskneš, čím (filament) co používáš na slicování, na jakou podložku tiskneš (hladká nebo texturovaná). Fotka výsledku kalibrace první vrstvy také hodně napoví.

Již delší dobu se chystám dodat sem "desatero" ,jaké informace by bylo dobré dodat hned při prvním popisu problému, snad se k tomu vykopu.

Mrkni do signatury mého profilu , základní sada informací se vždycky hodí.

Nicméně @david-t2 díky moc za ochotu.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 08/01/2020 9:01 am
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@zoltan

Jo, kdybych to chtěl řešit touto cestou, tak vypíšu vše potřebné. Nicméně jsem strávil minimálně týden na telefonu s Prusa podporou (jejich technikem) a právě toto všechno jsme už řešili a jejich závěr byl ten, že už je nic nenapadá a z fotek více nevyčtou, tak to mám poslat znovu k nim. 

Nicméně, třeba napadne i Vás něco nového. Tiskne se materiál PLA, podložka se používá hladká z obou stran, na čištění používáme IPA a zkoušeli jsme to i vodou s jarem popř. lehce acetonem. Také jsme na podložku vyzkoušeli nanést slabou vrstvu KORES lepidla. Zkoušeli jsme přehrát firmware, vrátit tiskárnu do továrního nastavení a vyměnit materiál (PLA za PLA oba od Prusi). Co se týče SW v PC, tak klasika Win10 - PrusaSlicer a návrhy jsou dělány v Inventoru. Ale zkoušeli jsme také originál soubory od Průši, co byly původně na SD kartě.  A dokonce základní kalibrace osy Z přímo v nastavení tiskárny také nejde správně, takže v návrhu a sliceru to nejspíš nebude. Tiskárnu jsme koupili v celku, nešlo o skládačku. 

Tady je nějaké foto a videa, která po mě chtěli na podpoře: https://drive.google.com/drive/folders/13z8JSy_mGfJZcRApe9s6W6AfJQhdFjgp?usp=sharing

 

@david-t2

bohužel prozatím nemohu odpovědět ani na vaši PM, takže jsem to zakomponoval jsem.  (Místo Ostrava - Mariánské Hory, Obchodní akademie ul. Karasova 16).

 

 

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 08/01/2020 9:22 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Koukal jsem do obrázků a jednoznačně nedrží první vrstva, ale to už tady ví každý.

Ještě jsem koukal na video, tam tem světle modrý filament hodně stringoval , jako by byl hodně navlhlý. To asi nebyl original Průša filament, že?

Začaly potíže v okamžiku používání nového filamentu,anebo i ten světle modrý předtím fungoval.

Napadlo mně, zkusili jste jiný materiál jako PETG nebo něco jiného, jestli se to chová stejně?

Ještě bych poprosil, jaký máte Firmware? 

Při kalibraci první vrstvy já mám na Z korekci cca - 650 až -700 a při kalibraci Z výšky při kreslení čáry snižuji postupně hlavu až jsou hrany navzájem kolmé, projdu Z kalibraci třeba i vícekrát za sebou.

Obvykle je velmi důležité zjistit i nejmenší detaily, co se událo v tiskárně i všude kolem mezi posledním dobrým a prvním špatným tiskem - co bylo jiného? 

Když jste poslal tiskárnu na reklamaci tiskli vaším filamentem?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 08/01/2020 10:10 am
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@zoltan

firmware je 3.8.1 - 2869, oba filamenty (šedý, modrý) jsou original od Průši a byly dodány s tiskárnou, modrý jako součást, šedý byl přiobjednaný. Na reklamaci měli filament vlastní a náš se tam neposíla, takže teoreticky by to mohlo být materiálem. Mám tady dva vlastní ABS a Nylon, ale slyšel jsem že s těma jsou ještě větší komplikace, tak jsem je prozatím neměl odvahu zkusit, když nám nejde základní "jednoduché" PLA. 

Ohledně kalibrace Z někde mezi fotkama je zelený papír a 3 mince OA, kdy byly Z -0,707 / -0,725 / -0,780  takže minimální rozdíly a jednou to bylo vysoko a jednou nízko. 

Co se týče detailů, to je trochu problém, protože ve čtvrtek jsem tiskl součástku bez problému, v průběhu víkendu na tiskárnu nikdo nesahal a v pondělí už byla rozhašená. Od té doby se právě aktualizoval firmware atp. ale stejné problémy byly jak na starém, tak na novém. 

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 08/01/2020 10:24 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@ict

Po krátkém pátrání na internetu jsem objevil Váš (snad správný) e-mail, takže pošlu e-mail a domluvíme se. D.

Posted : 08/01/2020 10:29 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Teď jsem vyndal stařičký PEI plát a zkusil kalibraci první vrstvy na stejném firmwaru jako máte vy. U PETG jsem málem vyryl rýhu, protože jsem kalibroval již kalibrovaný profil kde bylo nastaveno -800. Výslední korekce -680 byla víc než dostačující.

Pak jsem zvolil jiný profil a kalibroval PLA Průša galaxy Black. U -560 už to sedělo jak přibité.

Poradil bych zkusit XYZ kalibraci a poté kalibraci první vrstvy a poslat fotku výsledku. 

Asi je vám známo, že 3.8.1 již má 8 profilů plátu (to sem píši jen pro jistotu) které je možné individuálně kalibrovat a zvolit pak před tiskem ten správný.

Pokud chcete počkat na  osobní schůzku s ict, dejte prosím vědět, abych tady zbytečně neobtěžoval.

 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 08/01/2020 11:46 am
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Tak všem děkuji za spolupráci, @david-t2 dorazil na kontrolu a celý problém byl v čištění desky, holt se člověk nesmí bát trochu přitlačit. 

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 08/01/2020 4:08 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Davide diky,

Davam palec nahoru 👍 a uzaviram vlakno

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 09/01/2020 7:42 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Je to tak. Tiskárna byla mechanicky naprosto v pořádku a kompletní kalibrace proběhla bez chyby. Jediný problém byl v tom, že z přehnané opatrnosti čistili podložku moc "něžně". Na první pohled tam byly vidět slabé šmouhy a na omak nebyla úplně taková jak jsem zvyklý ze svojí tiskárny. Pořádná dávka isopropylu a hromada papírových utěrek problém vyřešily a při čištění fakt chtělo pořádně se do toho opřít.

Obávám se, že v tomto případě by nám nepomohla ani stovka fotek problematického chování, protože jediný závěr, který bychom si stejně vždycky nakonec udělali, je že podložka dobře nedrží první vrstvu, ale s tím by si uživatel stejně neporadil, pokud by čistil podložku pořád stejně opatrně. Takže tu návštěvu rozhodně nepovažuju za zbytečnou a rád jsem jim pomohl.

Myslím, že tohle vlákno můžeme označit jako vyřešené. 😉 

Edit: ha, @zoltan odpověděl v době, kdy jsem psal svůj příspěvek. 😆 

This post was modified 4 years ago 2 times by David T.
Posted : 09/01/2020 7:48 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@ict

Je mi vsak divne, ze tiskarna byla v servisu, kde jim tisk fungoval.

To ste ji posilali bez podlozky?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 09/01/2020 7:52 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava
Posted by: @zoltan

@ict

Je mi vsak divne, ze tiskarna byla v servisu, kde jim tisk fungoval.

To ste ji posilali bez podlozky?

To si nemyslím, určitě to poslali komplet. Napadá mě vysvětlení, že prostě technická podpora v Praze provedla standardní přípravné kroky před zkušebním tiskem = kalibrace a vyčištění podložky, vytiskli, zjistili že s tím nic není a poslali to zpátky. Však taky @ict psal, že když jim to přišlo zpět, tak nějakou dobu tiskli v pohodě. To by odpovídalo tomu, že podložka byla nějakou dobu dostatečně očištěná.

Posted : 09/01/2020 8:01 am
Jura
 Jura
(@jura-2)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

@david-t2

Do Prahy to šlo s podložkou, napadá mě, že možná použili svojí? Ale po návratu ze servisu nám tiskárna správně netiska. 

Standard I3 mk3s, FW 3.8.1, no closed box, Autodesk Inventor 2020, PrusaSlicer, Windows 10

Posted : 09/01/2020 8:09 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava
Posted by: @ict

Ale po návratu ze servisu nám tiskárna správně netiska. 

Aha, tak to jsem špatně pochopil. V tom případě je to dost divné. Přijde mi nelogické, aby použili svoji podložku. Napadá mě jedině takové vysvětlení, že v Praze podložku očistili a tiskárnu otestovali, ale vy jste ji pak zase "očistili" tím svým způsobem a tím se uvedla do původního nepřilnavého stavu. Jinak si to neumím vysvětlit.

Posted : 09/01/2020 8:14 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Pomoc / Kontrola tiskárny a tisku - Ostrava

Hlavni je, ze ted to funguje. Tesime se na vysledky vasich tisku, kterymi se doufam pochlubite. 👍 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 12/01/2020 6:10 pm
Share: