Notifications
Clear all

Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?  

  RSS
Makak007
(@makak007)
Trusted Member
Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Uz jsem zrovna mel necelych  10 minut do konce tisku co ma trvat 12h16m a vypadl proud. Moje M3s ale hlavu nezaparkovala a tisk je v haji.

Tak se ptam, jake mate s ochranou proti vypadku proudu zkusenosti? Funguje vam to? A jak?

Jen podotykam ze je dost rozdil mezi zkouskou kdy vytahnete kabel ze zasuvky nebo vypnete vypinac na prodluzovaci snure a mezi vypadkem ktery se stane na vedeni VVN (muj pripad, overno na lince poruch u CEZu) a k vam do zasuvky to prileti nikoli jako schodovite ciste vypnuti ale jako nejaka vlna ktera v sobe ma vicemene nekolik napetovych vln nez po nejakem kratkem zlomku sekundy napeti uplne zmizi.

???

Posted : 20/07/2019 10:45 am
V.S.
 V.S.
(@v-s)
Honorable Member
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

funguje mi, ale už se mi stalo, že byl pak navázaný tisk posunutý o cca 1mm v X i Y

Posted : 20/07/2019 2:05 pm
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Taky mi to nefunguje, dle představ. Vyzkoušeno na malých vzorcích. Každopádně nespoléhám na to a mám UPS přes kterou to chráním. To je jediná jistota.

Posted : 24/07/2019 11:03 am
Makak007
(@makak007)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Tak pri bource zase vypadek proudu. Nebyl jsem u toho ale bezpecne jsem vypadek poznal podle preusporadani plochy pocitace kdyz se mi odpojily monitory a notebook jel jen na jeden displej.

Tentokrat byl tisk  obnoven ale ne na spravnem miste. Do vypadku byl tisk ok, pak jen chomac vsude okolo... tahle funkce jeste ma dlouhou cestu pred sebou nez to bude aspon trochu pouzitelne.

Posted : 31/07/2019 8:34 pm
va.va
(@va-va)
Active Member
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Při vypnutí zásuvky to bylo OK, jen drobnej žmolek v místě, kde to znovu začalo tisknout.

Posted : 12/08/2019 12:34 pm
Makak007
(@makak007)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

To je presne co si myslim, pokud je vypadek jednodussiho razu a v tiskarne na vstupu zdroje nevzniknou ruzne prepetove vlny apod ., tak ta funkce navazovani tisku funguje. Kdyz ale vypadek vznikne dejme tomu na vedeni VVN, tak velmi casto nejde o jednoduchy schodovity ubytek napeti ale po nejakou dobu se tam mlati ruzne prepetove vlny co vzniknou ruzne v trafostanicich a po ceste az do uzivatelovy zasuvky a s tim uz si tiskarna neporadi.

Neni vypadek jako vypadek 😀 

Posted : 12/08/2019 1:46 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Rovněž řeším přes UPS. Nicméně funkce je to zřejmě ještě nezkušená, což napovídá samo její jméno (power panic) 😉

Skoro ideální by byla kombinace obojího, kdy UPS by podržela kratší výpadky a pak by před vybitím mohla dát signál tiskárně, že se má zaparkovat a čekat na obnovení napájení ze sítě. Třeba plugin do Octoprint?

Miloš

Posted : 12/08/2019 3:31 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Ještě mě napadlo, ve FW 3.7.2 je tato oprava:

Ochrana proti vícenásobnému spuštění Power Panic (pro MK3S/MK3/MMU2S/MMU)

V ojedinělých případech, kdy se tiskárna nacházela v procesu zotavení  z prvního Power Panic a došlo ke spuštění druhého, mohlo dojít k chybě a zhroucení tisku. Od tohoto vydání je tiskárna chráněna proti vícenásobným v rychlém sledu za sebou jdoucím Power Panic scénářům a měla by se pokaždé zotavit.

To by mohlo mít taky vliv na tvoje chování tiskárny, takový problik světla může být krátký a opakovaný (resp. bývá často, neboť na elektrických nadzemních linkách se využívá tzv. opětovného zapnutí, kdy se systém pokusí linku po pár vteřinách automaticky nahodit, zkoušejíc zda nedošlo k odstranění závady, např. větev přehoří a spadne). 

Posted : 12/08/2019 3:39 pm
Makak007
(@makak007)
Trusted Member
Topic starter answered:
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

UPS asi bude potreba, minimalne nejaka jednoducha varianta s filtrem a prepetovou ochranou bude zda se nutnosti.

Posted : 12/08/2019 4:20 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Ochrana pri vypadku proudu - jak vam funguje?

Z moji zkusenosti, je ochrana vhodna jen v pripade kratkeho vypadku proudu na nekolik sekund pripadne par desitek sekund. Pokud vypadek trva dele, tak vam vystydne tiskova podlozka (riziko ze se vam odlepi tisteny objekt) a take vystydne posledni tistena vrstva , co ma za nasledek jednak zviditelneni mista, kde k vypadku doslo nemluve o zeslabeni pevnosti vzorku tim, ze nova vrstva se nanasi na jiz vystydlou vrtsvu predchozi a muze dojit k horsimu slinuti techto vrstev. U nekterych vyrobku vyzadujicich urcitou pevnost bych videl dokonce kosmetickou stranku jako mene dulezitou. Takze je dulezite zvazit, zda neni lepsi ozelet ty hodiny tisku a tisknout radeji jeste jednou  v jednom kuse. Pokud nejste u toho vypadku, mozna by bylo dobre nekde logovat cas , kdy k vypadku (pripadne jeho odstraneni) doslo a podle toho se zaridit.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 13/08/2019 7:45 pm
Share: