Tisk víček na kávové kelímky  

  RSS
katerina.lenochova
(@katerina-lenochova)
New Member

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli existuje nějaký filament, který se bude hodit na tisk víček na znovupoužitelné kávové kelímky. Jednalo by se o sériovou výrobu. Ptám se jako naprostý laik, možná je tisk takového artiklu na 3d tiskárně blbost. Máte s tím prosím někdo zkušenosti či dokážete poradit, jestli je tento nápad vůbec reálný?

Posted : 11/06/2020 10:15 pm
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Zdravim,

Nejsem si jist že 3d tisk je pro sériovou výrobu nejvhodnější trvalo by to mnohem déle a cena na 1 kus by byla asi hodně vysoká, teda pokud by se nejednalo o sérii třeba  50-ti kusu. Pro její přípravu určitě super - rychly prototyping, jak by kelímek měl vypadat a pro přípravu formy pro sériové vstřikování 

 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.9.0, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.1.0, technical background...
Posted : 21/06/2020 9:07 pm
pporozin liked
pporozin
(@pporozin)
Active Member

seriovou vyrobu na domaci 3d tiskarne si taky neumim predstavit, financne to muze davat smysl jenom u maleho mnozstvi... 

Posted : 07/07/2020 6:26 pm
milos.v
(@milos-v)
Reputable Member

Pokud se tu bavíme o sériích o pár jednotek/desítek kusů, pak si naopak myslím, že to není vůbec špatné. Například toto víčko na plechovku vyjde cca na 7 Kč. A to je možná zbytečně tlusté, takže by to šlo určitě srazit pod 5.

https://www.prusaprinters.org/cs/prints/11132-bonduelle-can-lid

Materiál je PETG, vydrží a je celkem pružný. Rovněž se běžně používá s potravinami.

Ale to je právě ten zádrhel. Použití tištěných věcí pro styk s potravinami není úplně ideální. Ten samotný výtisk nijak škodlivý není, jenže je velmi porézní. Při opakovaném používání se v pórech 3D výtisku mohou začít zabydlovat bakterie či plísně. Pro domácí použití si to asi každý ohlídá, pokud by se ale mělo jednat o prodej, tam už bych se asi různých hygienických norem bál. Tisknul jsem víčko na láhev na pití do školy (originál děti odrovnaly) a to bez každodenního vydrbání rejžákem začalo plesnivět po 14 dnech.

Takže bych víčko spíše než opakované použití vyrobil spíše tenké a tvrdil že je pro jednorázové použití. Kolikrát si ho každý použije už je na něm.

Druhá věc je taky to, aby to těsnilo, protože takový vylitý kafe....

Posted : 07/07/2020 9:50 pm
Share:

Please Login or Register