Notifications
Clear all

Nepřílnavost-PEI povrch  

  RSS
,,Hrushky"
(@hrushky)
Active Member
Nepřílnavost-PEI povrch

Zdravím.

Po delší době jsem si koupil zcela nový tiskový plát s PEI povrchem a má doslova nulovou přilnavost, všechny vrstvy se ihned odlepí, protože se ani nechytnou. Výška první vrstvy je ok. Zkoušel jsem odmastit a při jednom z pokusů i zlehka potřít Herkulesem. 

Nevíte co s tím?

Posted : 13/11/2019 4:09 pm
V.S.
 V.S.
(@v-s)
Honorable Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

Zdrsnit povrch hrubou stranou houbičky na nádobí a řádně odmastit IPA (isopropylalkohol) a při teplotě 60° na tom musí PLA držet.

Posted : 13/11/2019 5:44 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

Po houbičku bych dal malinko saponátu na nádobí. Jjá zvyšuji přilnavost tím, že rozmatlám malinko tyčinky z KORESu přidaného do instalačního balíčku a posléze ho papírovým ubrouskem namočeným v IPA rozetřu do tenké souvislé vrstvy.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 13/11/2019 6:24 pm
Eliška Subinek
(@eliska-subinek)
New Member
RE: Nepřílnavost nového PEI povrchu

Pořídila jsem si originál PEI desku, která ale nemá vůbec žádnou přilnavost. Používám PLA filamenty

Zkoušela jsem si otřít isopropylalkoholem, to nepomohlo,
Zkoušela jsem nanést lepidlo, to nepomohlo,
Zkoušela jsem nanést lepidlo a ubrouskem namočeným v IPA rozetřít, to také nepomohlo,
Poté jsem zkoušela vzít houbičku a umít desku jarem, to také nepomohlo.

Vždy se po chvilce, ani nehotoá první vrstva odlepí a vytvoří se jedna velké šmodrchanice.

Jestli má někdo ještě další řešení, doufám že už by mohlo pomoc... 😥 

Posted : 25/06/2020 11:47 am
Eliška Subinek
(@eliska-subinek)
New Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

Nakonec se to vyřešilo tak, že se tryska posunula o 0.035 milimetru níže.

Takže zkuste překalibrovat výšku trysky od podložky při tisku první vrstvy 👍

Posted : 25/06/2020 2:47 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

to jsou ale dva zakladni predpoklady uspesneho tisku - cista podlozka a dobre zkalibrovana prvni vrstva . PLA by na texturovane podlozce melo drzet, horsi je to s PETG. ale pozor, texturovana podlozka je tenci,takze je potreba snizit odsazeni Z. Od toho jsou ale profily pro platy, kde si uzivatel muze zkalibrovat 8 moznosti. ja mam 4 profily kalibrovane na hladkou a ctyri profily na texturovanou. pak uz jenom staci v hlavnim menu zvolit spravny profil podlozky.

JESTE POZOR na hladkou PEI podlozku, na ni drzi PETG jako cert, a neni problem odtrhnout kus potahove vrstvy podložky dobre pricucnutym vytiskem z PETG

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 25/06/2020 2:53 pm
Hawwwran
(@hawwwran)
Reputable Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch
Posted by: @zoltan

PLA by na texturovane podlozce melo drzet, horsi je to s PETG. 

Horsi s PETG? Vzdyt PETG na tom drzi o dost lepe nez PLA. Pro PLA je treba snizit odsazeni trochu vice, aby se vrstva zamackla do textury poslozky. U mne pomohlo umyti jarem a dukladne osuseni ubrouskem a naslednym vycistenim IPA. Ale hlavne dostatecne vmacknuta prvni vrstva.

I have come here to chew bubblegum and perfect my MINI ... and I'm all out of bubblegum.

Posted : 26/06/2020 8:37 am
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

Nikdy jsem PLA netiskl, tak nedokážu porovnat. V začátcích jsem PETG tiskl na hladkou podložku, nastříkanou 3DLAC. Nyní používám texturovanou, bez jakékoliv úpravy. S podložkou manipuluji v rukavicích, aby se neumastila. K odstraňování zbytků používám dřevěné párátko a štěteček. Nikdy se mi nic neodlepilo. Správná 1. vrstva je základ.

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 26/06/2020 9:41 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

@hawwwran,

Určitě se bavíme o té samé podložce?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 26/06/2020 1:25 pm
Hawwwran
(@hawwwran)
Reputable Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

Pokud se o a bavime o texturovane podlozce (tedy te co neni hladka) tak ja rikam ze je vseobecne zname ze PLA na ni drzi hure nez PETG. Rikam ze je vhodna prave na PETG ktere na hladke podlozce drzi az prilis dobre.

PLA - méně se lepí na podklad

PETG - více se lepí k podkladu

Texturovaný sheet: hůře se na něj něco přichytne.

Hladký sheet: lépe se na něj něco přichytne.

 

Proto se lépe pracuje s:

- PLA na hladkém

- PETG na texturovaném

I have come here to chew bubblegum and perfect my MINI ... and I'm all out of bubblegum.

Posted : 26/06/2020 1:39 pm
Hawwwran
(@hawwwran)
Reputable Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch
Posted by: @zoltan

@hawwwran,

Určitě se bavíme o té samé podložce?

Ale s PETG nemám moc zkušeností. Ale pochopil jsem to jak to píšu výše. Po diskuzi s kolegou to ale vypadá že to je celé trochu jinak. Tak kdybys to mohl popsat, samotného mne to zajímá.

I have come here to chew bubblegum and perfect my MINI ... and I'm all out of bubblegum.

Posted : 26/06/2020 1:44 pm
JohnDoe
(@johndoe-5)
Active Member
RE: Nepřílnavost-PEI povrch

za me muzu doporucit Dimafix sprej... funguje 100%

ku prikladu na https://www.materialpro3d.cz/doplnky_3d_tisk/dimafix-sprej/

 

Posted : 07/07/2020 5:25 pm
Share: