Extruder zalitý ve filamentu - pomoc prosím!  

  RSS
wlochj
(@wlochj)
New Member

Ahojte. 
Nacházím se ve velmi nepříjemné situaci.  Nechal jsem tiskárnu tisknout přes noc, a ráno jsem našel polo-dokončený kus printu v rohu boxu, a zbytek filamentu přitavený k extruderu (viz. foto).
Zkoušel jsem nahřát trysku nad teplotu tání tištěného materiálu, podle rad, které jsem našel online, ale filament je přitavený i k tištěným dílům, a drží i po několika hodinách nahřívání.
Jediný schůdný způsob, který mě napadá, je odřezat většinu materiálu kotoučem, a modlit se, že nezajedu do něčeho důležitého. Pak už by se snad dal zbytek odtavit.

Napadá-li někoho z Vás lepší řešení, nebo už podobnému problému čelil, Budu rád za každou radu.

Děkuji.

 

 

Posted : 28/06/2020 7:39 pm
jablonicky
(@jablonicky)
New Member

Dostal jsem se do podobné situace. Pokud je filament materiál PLA, tak zkuste opatrně rozebrát tiskovou hlavu tiskárny (co nejvíc půjde).  Vzít horkovzdušnou pistoli, pinzetu a asi "kýbl" trpělivosti.
Zbytek PLA filamentu nalepeného na extruder se dá odstranit koncentrovaným roztokem hydroxidu sodného (PLA se rozpouští v louhu).

Posted : 02/07/2020 5:58 am
joan.t
(@joantabb)
Veteran Member Moderator

@jablonicky

doesn't Aluminium also dissolve in Sodium Hydroxide? 
regard Joan

I try to make safe suggestions,You should understand the context and ensure you are happy that they are safe before attempting to apply my suggestions, what you do, is YOUR responsibility. Location Halifax UK...
Posted : 02/07/2020 10:55 am
pporozin
(@pporozin)
Active Member

horkovzdusna pistole a hodne trpelivosti... pokud v tom mas i kabely tak spise pocitej s jejich vymenou...

Posted : 10/07/2020 5:07 am
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Tady se už škodám nezabrání, pomalu opatrně rozebrat pokud to jde a pistolkou odpájet co lze. Stejně bude potřeba vyměnit roztavené části extruderu, možná bude zachranitelná P.I.N.D.A třeba i ventilátor.

Skromná rada do budoucna- hodně pohlídat přilnutí první vrstvy a případně dodat límec pokud je styčná plocha tištěného předmětu s podložkou malá a ít perfektně čistou podložku. 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.9.0, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.1.0, technical background...
Posted : 12/07/2020 8:48 am
Share:

Please Login or Register