Vytvoření perfektní filament špičky  

  RSS
jan.b45
(@jan-b45)
Active Member

Při tisku s MMU2S je pro mě největší výzvou nastavení pohybu fialmentu tak, aby se na konci vytvořila dokonalá špička. Četl jsem různá doporučení na EN verzi fóra, shlédl pár videí, ale stále to má k dokonalosti daleko. Popíši alespoň svůj progres v této problematice a k jakým jsem došel závěrům. Budu rád, pokud se někdo další přidá se svými zkušenostmi.

Používám tiskárnu MK2.5S MMU2S a filamenty Gembrid PLA

První tisky byly výhradně s default nastavením ve Sliceru. První výměna filamentů je vždy bezchybná, jelikož jsou odemě zaštípnuté do špičky. Jakmile se výměna nástroje opakuje, stává se z toho ruská ruleta, jestli se povede zavést nebo ne. Problém, který se často vyskytuje a který mě nutí to řešit je, že filament vyjede z MMU jednotky do extruderu a jakmile dojede k motoru extruderu, ozve se zavrčení, filament se neposune a MMU si ho opět bere zpět. To si vysvětluji tím, že konec filamentu je příliš silný na to, aby ho extruder dokázal zpracovat. Samozřejmě jsem si hrál se sílou přítlaku pomocného kolečka, ale nevedlo to k zázračným výsledkům.

Při pohledu na konce je vidět, že je špička poněkud tlustší, ale zase mi nepřišlo, že by si jí extruder nemohl vzít. Při pokusu o manuální zavedení prostým posunování extruder motoru si filament také nevzal.

Toto bylo s defaultním nastavením viz. obrázek.

Další pokusy tedy vedly k různým nastavením parametrů při výměně, délky rapidní extruze apod. Nakonec se mi nejvíc osvědčilo nastavení viz. obrázek.

Nicméně ani tak špičky nejsou tak, jak bych si je představoval a určitě by mohly být lepší.

 

Podělte se o vaše zkušenosti a případné tipy, jak tvorbu špiček filamentu vylepšit 🙂

Posted : 16/03/2020 8:54 am
Tomis
(@tomis)
New Member

držím palce a děkuji všem co mají chuť a čas si hrát. Mně se to nedaří a nemám na to tu správnou trpělivost. Za mě nejlepší řešení  je vždy po vytažení filament automaticky ustřihnout v MMU a bylo by po problému. Škoda že takové nastavení tiskárny neexistuje. Jinak co se týká špiček tak vcelku funguje vyšší počet chladících pohybů. Dělá mi to pak špičku bez vlásku na konci ale je pravda že je nepatrně tlustší. 

 

Posted : 08/02/2021 4:31 pm
Kalimero
(@kalimero)
Estimable Member

Řekl bych, že tvar špičky závisí na viskozitě filamentu při použité teplotě. Jaká špička se vytvoří s Prusamentem?

OnShape, PrusaSlicer, MINI, PETG; technik...
Posted : 09/02/2021 10:24 am
Tomis
(@tomis)
New Member

no to určitě. klasika je že když už je špička skoro dobrá na jednom typu filamentu tak po jeho výměně se to celé pokazí.

Posted : 09/02/2021 11:07 am
Share:

Please Login or Register