Notifications
Clear all

Vytvoření perfektní filament špičky  

  RSS
jan.b45
(@jan-b45)
Active Member
Vytvoření perfektní filament špičky

Při tisku s MMU2S je pro mě největší výzvou nastavení pohybu fialmentu tak, aby se na konci vytvořila dokonalá špička. Četl jsem různá doporučení na EN verzi fóra, shlédl pár videí, ale stále to má k dokonalosti daleko. Popíši alespoň svůj progres v této problematice a k jakým jsem došel závěrům. Budu rád, pokud se někdo další přidá se svými zkušenostmi.

Používám tiskárnu MK2.5S MMU2S a filamenty Gembrid PLA

První tisky byly výhradně s default nastavením ve Sliceru. První výměna filamentů je vždy bezchybná, jelikož jsou odemě zaštípnuté do špičky. Jakmile se výměna nástroje opakuje, stává se z toho ruská ruleta, jestli se povede zavést nebo ne. Problém, který se často vyskytuje a který mě nutí to řešit je, že filament vyjede z MMU jednotky do extruderu a jakmile dojede k motoru extruderu, ozve se zavrčení, filament se neposune a MMU si ho opět bere zpět. To si vysvětluji tím, že konec filamentu je příliš silný na to, aby ho extruder dokázal zpracovat. Samozřejmě jsem si hrál se sílou přítlaku pomocného kolečka, ale nevedlo to k zázračným výsledkům.

Při pohledu na konce je vidět, že je špička poněkud tlustší, ale zase mi nepřišlo, že by si jí extruder nemohl vzít. Při pokusu o manuální zavedení prostým posunování extruder motoru si filament také nevzal.

Toto bylo s defaultním nastavením viz. obrázek.

Další pokusy tedy vedly k různým nastavením parametrů při výměně, délky rapidní extruze apod. Nakonec se mi nejvíc osvědčilo nastavení viz. obrázek.

Nicméně ani tak špičky nejsou tak, jak bych si je představoval a určitě by mohly být lepší.

 

Podělte se o vaše zkušenosti a případné tipy, jak tvorbu špiček filamentu vylepšit 🙂

Posted : 16/03/2020 8:54 am
Tomis
(@tomis)
New Member
RE: Vytvoření perfektní filament špičky

držím palce a děkuji všem co mají chuť a čas si hrát. Mně se to nedaří a nemám na to tu správnou trpělivost. Za mě nejlepší řešení  je vždy po vytažení filament automaticky ustřihnout v MMU a bylo by po problému. Škoda že takové nastavení tiskárny neexistuje. Jinak co se týká špiček tak vcelku funguje vyšší počet chladících pohybů. Dělá mi to pak špičku bez vlásku na konci ale je pravda že je nepatrně tlustší. 

 

Posted : 08/02/2021 4:31 pm
Kalimero
(@kalimero)
Reputable Member
RE: Vytvoření perfektní filament špičky

Řekl bych, že tvar špičky závisí na viskozitě filamentu při použité teplotě. Jaká špička se vytvoří s Prusamentem?

Nejsem zaměstnancem Prusa Research.

Posted : 09/02/2021 10:24 am
Tomis
(@tomis)
New Member
RE: Vytvoření perfektní filament špičky

no to určitě. klasika je že když už je špička skoro dobrá na jednom typu filamentu tak po jeho výměně se to celé pokazí.

Posted : 09/02/2021 11:07 am
Jaroslav VAlouch
(@jaroslav-valouch)
New Member
špička filamentu

Dovolím si drobný příspěvek. Můj začátek (cca -1 týden) bylo, že se filament zavedl, ale už se nedostal z extruder-u. Následovala rozborka, dolování, čištění, sbororka, a to několikrát dokola. To se dělo v rámci akci vyladění první vrstvy. Už jsem byl blízko sundání MMU2S.

Po několika dení pauze jsem šel opět ladit první vrstvu, ale v době, kdy se ohřívala tryska, jsem snížil její teplotu z 215 na 210. Následovalo první, úspěšné vysunutí filamentu. To bylo předevčírem.

Od včerejšího dne zkouším tisknout ze dvou, tří filamentů, a vše běží úspěšně. Tisky byly při teplotách 210 první vrstva a 205 zbytek modelu (tisk do 2 hodin) a při teplotě 200 stupňů vše (první přes 17 hodin - úspěšný, druhý přes 11 hodin a běží).

Tím jsem se dostal k další výzvě, a tou je vracející se filament. Zatím se mi vrací skrze buffer rovnou k cívce a co tam dělá za věci si asi dovedete představit. Myslím že to je zdro jediné závady, kdy se nepodařilo zavedení filamentu na začátku 17-ti hodinového tisku. Naštěstí šlo vyřešit a tisk úspěšně doběhl.

 

Posted by: @jan-b45

Při tisku s MMU2S je pro mě největší výzvou nastavení pohybu fialmentu tak, aby se na konci vytvořila dokonalá špička. Četl jsem různá doporučení na EN verzi fóra, shlédl pár videí, ale stále to má k dokonalosti daleko. Popíši alespoň svůj progres v této problematice a k jakým jsem došel závěrům. Budu rád, pokud se někdo další přidá se svými zkušenostmi.

Používám tiskárnu MK2.5S MMU2S a filamenty Gembrid PLA

První tisky byly výhradně s default nastavením ve Sliceru. První výměna filamentů je vždy bezchybná, jelikož jsou odemě zaštípnuté do špičky. Jakmile se výměna nástroje opakuje, stává se z toho ruská ruleta, jestli se povede zavést nebo ne. Problém, který se často vyskytuje a který mě nutí to řešit je, že filament vyjede z MMU jednotky do extruderu a jakmile dojede k motoru extruderu, ozve se zavrčení, filament se neposune a MMU si ho opět bere zpět. To si vysvětluji tím, že konec filamentu je příliš silný na to, aby ho extruder dokázal zpracovat. Samozřejmě jsem si hrál se sílou přítlaku pomocného kolečka, ale nevedlo to k zázračným výsledkům.

Při pohledu na konce je vidět, že je špička poněkud tlustší, ale zase mi nepřišlo, že by si jí extruder nemohl vzít. Při pokusu o manuální zavedení prostým posunování extruder motoru si filament také nevzal.

Toto bylo s defaultním nastavením viz. obrázek.

Další pokusy tedy vedly k různým nastavením parametrů při výměně, délky rapidní extruze apod. Nakonec se mi nejvíc osvědčilo nastavení viz. obrázek.

Nicméně ani tak špičky nejsou tak, jak bych si je představoval a určitě by mohly být lepší.

 

Podělte se o vaše zkušenosti a případné tipy, jak tvorbu špiček filamentu vylepšit 🙂

 

Posted : 28/07/2021 2:47 pm
Share: