Notifications
Clear all

[Solved] Ucpávání trysky  

Page 1 / 2
  RSS
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Ucpávání trysky

Při tisku dveří k modelu auta se mi vždy zhruba na stejném místě úplně ucpe tryska, začnou přeskakovat kolečka pro podávání filamentu. Je to místo kde u okna začíná otvor pro sklo a tiskne se zde hodně úzká podpěra. Tisknu z PLA v kvalitě 0,15mm a s tryskou 0,4 mm. Snažil jsem se snížit rychlost na 40% a nic mi nepomáhá. Vždy to skončí nutností ukončit tisk, rozebrat celý extruder a vyčistit trubičku pro podej filamentu. Tiskárnu mám MK3S.

Best Answer by David T.:

Tady máš ten můj gcode. Udělal jsem 2 verze - jedna je s orientací podle osy X a druhá s orientací podle osy Y. Jenom bacha na to, že já mám MK3 a ne MK3S. Ono to nejspíš nevadí a gcode bude cca stejný, ale může to na začátku protestovat. V takovém případě ručně v gcodu oprav model tiskárny na řádku 20.

Attachment removed
Posted : 08/11/2019 1:18 pm
V.S.
 V.S.
(@v-s)
Honorable Member
RE: Ucpávání trysky

Jakou tiskneš teplotou?

Jaký PLA? 

U PRUSAMENTU, Fillamentum, PlastyMladeč se mi ještě nestalo, že by se mi ucpal hotend (celkem běžně se to stává u levných čínských filamentů)

Zkus snížit teplotu na 200°-205°, případně snížit délku retrakce.

 

Posted : 09/11/2019 5:31 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Ucpávání trysky

Kromě odpovědí na otázky vojtecha by krátké video nebo fotka inkriminovaného úseku by mohlo hodně napovědět.

Předpokládám, že se dveře tisknou naležato a ne nastojato, jak je to na obrázku. Možná by částečně pomohlo snížení retrakce, jelikož se tiskne na malé ploše a pomalu a bondtech by při standardní retrakci mohl nasát zpět hodně tekutý filament, který pak v trysce nadělá paseku.

Přiložit stl soubor by také mohlo zlepšit možnou analýzu anebo uložit ve sliceru celý projekt, zazipovat a přiložit sem.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 09/11/2019 9:11 am
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

@vojtech

Filament je Plasty Mladeč. Nikdy jsem s tím problém neměl. Tiskne se to na výšku, je to tak přím od autora modelu, oni jsou prohnuté a na ležato by to byl problém. Pošlu fotky a STL

Posted : 09/11/2019 7:19 pm
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

Hardtop door - right

Posted : 09/11/2019 7:25 pm
V.S.
 V.S.
(@v-s)
Honorable Member
RE: Ucpávání trysky

Tisknout na vejšku je nutnost v modelu je integrovaná podpora. Problém bude v tom, že tam je nějaká mezera mezi modelem a podporou a při retrakcích se ucpe hotend -> zkus snížit teplotu tisku a retrakce.

Případně lze použít silikonový olej a lehce máznout filament (vytisknout si prachovku na filament do ní dát molitan a na ten kápnout olej)

Posted : 10/11/2019 7:20 am
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

To bude ono. V tom místě je nějaká menší mezera, nebo něco podobného, aby šla vylomit podpora. Jsem začátečník, o kolik mám snížit teplotu a retrakce? A lze to udělat jen v téhle oblasti, nebo je to na celý model? Používám Průša Slicer. Děkuji

Posted : 10/11/2019 8:44 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Ucpávání trysky

Zkusil jsem ten model vytisknout na mojí MK3 a vyšlo to v pohodě. Slicoval jsem pomocí PrusaSlicer na profil SPEED 0.2mm a zapnul jsem límec, jinak beze změn.

Zkoušel jsi to tisknout na výšku vrstvy 0.2?

Posted : 10/11/2019 9:03 pm
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

@david-t2

Zkusím tedy výšku 0,2. Děkuji

Posted : 11/11/2019 9:15 am
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

Opět stejný výsledek, jen o kousek dál. Snížil jsem retrakce, snížil teplotu na 205, tisknul ve výšce 0,2 mm a opět ucpaná tryska. Jsem už dost zoufalý. @david-t2 neposlal bys mi tvůj GCODE? Mám retrakce úplně vypnout? Něco jiného?

 

This post was modified 4 years ago by petr.m24
Posted : 12/11/2019 11:37 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Ucpávání trysky

Jo, můžu to večer znova vyslicovat a přiložit sem gcode. Ale jak jsem psal, je to vygenerované nezměněným profilem od PrusaSlicer v aktuální konfiguraci, pouze jsem zapnul límec.

Mimochodem - ventilátor hotendu (ten levý, ne tiskový) funguje správně a vzduch proudí dobře? Žádný bordel nebo prach na chladiči? Tiskárna je volně nebo v boxu? Kdyby se špatně chladil hotend, tak bych si uměl představit, že na modelu s hodně retrakcema to může zlobit.

A co přesně znamená "ucpaná tryska"? Jak to vypadá? Je opravdu ucpaná tryska, nebo se to ucpe ve skutečnosti někde jinde? Je správně složený extruder? Tiskárnu sis stavěl sám nebo to byl hotový kus?

Posted : 12/11/2019 11:45 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Ucpávání trysky

Tiskne to (ten konkrétní filament) všechno špatně, anebo jen tento kousek?

@petr-m24 zkusil si to vytisknout jiným filamentem? nevím čím to tiskl david, třeba to není tiskárnou ale tím filamentem - konkrétní špulkou.  Je to PLA anebo něco jiného?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 12/11/2019 11:52 am
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

@zoltan

Je to PLA od Plasty Mladeč a vytiskl jsem na tom už řadu dílů a bez problémů. Jen tenhle jeden díl. Ještě mě napadá, že je to tištěné po upgradu na MK3S, před tím to bylo na MK3

Posted : 12/11/2019 11:55 am
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Ucpávání trysky

Tady máš ten můj gcode. Udělal jsem 2 verze - jedna je s orientací podle osy X a druhá s orientací podle osy Y. Jenom bacha na to, že já mám MK3 a ne MK3S. Ono to nejspíš nevadí a gcode bude cca stejný, ale může to na začátku protestovat. V takovém případě ručně v gcodu oprav model tiskárny na řádku 20.

Attachment removed
Posted : 12/11/2019 3:36 pm
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

@david-t2

Nyní se to vytisklo. Nevím, zda to bylo tím poslaným GCODE souborem, nebo že jsem tiskárnu vyndal z boxu. Každopádně díky moc.

Posted : 14/11/2019 2:12 pm
David T.
(@david-t)
Noble Member
RE: Ucpávání trysky
Posted by: @petr-m24

@david-t2

... že jsem tiskárnu vyndal z boxu

Na 99% to bylo tím boxem. Škoda že ta informace nepadla hned na začátku, mohl sis ušetřit hromadu trápení. PLA a tiskárna v boxu (bez dostatečného větrání) nejde dohromady. Hotend se musí chladit, jinak se v něm roztaví struna a je konec.

Posted : 14/11/2019 2:40 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Ucpávání trysky

Hm a o tom to je, u velkého procenta případů dochází k tomu, že chybí nějaká malá (někdy velmi podstatná) informace. Proto já mám v profilu svoji základní informaci o tom, že netisknu v boxu 😉. O tom, že se PLA zasekává u tiskárny, která je v boxu je tady přehršle. Už abych dokončil ten základní dotazník.

Tak hlavně, že to už tiskne. 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 14/11/2019 3:07 pm
petr.m24
(@petr-m24)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Ucpávání trysky

V návodu na box jsem četl spíše chválu. Každopádně to dává smysl. A stačí otevřít dvířka? Případně máš dobré zkušenosti s nějakým konkrétním způsobem větrání?

Posted : 14/11/2019 6:45 pm
vladimir.s11
(@vladimir-s11)
Estimable Member
RE: Ucpávání trysky

Jestli se Ti zacpává tryska když tiskneš PLA s tiskárnou v boxu tak je to tím, že se Ti tiskárna (extruder) přehřívá. Taky se mě při tisku PLA v boxu ucpávala tryska. Pomůže nechat dveře při tisku otevřené. PET a ABS tisknu se zavřenými dveřmi. Měřím teplotu v boxu a při tisku s otevřenými dveřmi je tam cca 30° a při tisku se zavřenými dveřmi cca 40°. Podobný účinek může mít i přizvednutí horního víka, to jsem zatím ale nezkoušel. V blogu, článek o boxu, na to upozorňují.

Posted : 14/11/2019 8:28 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Ucpávání trysky

Ještě se ucpává?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 20/11/2019 4:31 am
Page 1 / 2
Share: