Notifications
Clear all

[Solved] Skrat při nahřívání podložky  

Page 1 / 2
  RSS
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Skrat při nahřívání podložky

Zdarvím,

tisknu s MK 2 repasovanou na MK 2.5. Do teď tiskla k mé spokojenosti a případné potíže jsem dokázal vyřešit díky informacím dostupným na webu. Bohužel jsem narazil na problém, který nedokážu vyřešit, a tak se obracím na Vás zběhlé uživatele, co tento problém třeba už řešili, nebo mi dokáží poradit. Jde o to, že při jakékoli operaci, kdy se má zahřívat podložka (tisk, předehřev, výměna filamentu, atd...), se restartuje program asi po vteřině co program zapnu (když nahřívám samotnou trysku vše normálně funguje). Je to ukázáno níže na videích (na jednom je detail displeje). Tato chyba se objevila během tisku. Usuzuji tak proto, že jsem našel tiskárnu na výrobku aniž by doklončila tisk a na displeji byly jen informace o tiskárně, které tam jsou vždy když se zapne. Nebyl tam napaný error, ani co po dokončení tisku bývá (čas tisku). Vše jsem zkontroloval od pojistek po měření multimetrem termistorů atd. Vše je na svém místě a nepoškozené (nejsem si jistý číslama naměřená mutimetrem, protože jsem neměl správná čísla před očima, ale co si vybavuji vše sedělo a případně to přeměřím znovu). Čím by to mohlo být?

Děkuji za případné rady a podměty.

Matouš

https://drive.google.com/file/d/13f53fduwjP8EXadCqFzVpw2owzUeelRp/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1bXh4I4MBD1dMfcT8IGSvYOOTb3ma3iHy/view?usp=sharing

Posted : 04/03/2021 12:03 pm
SamueL
(@samuel)
Eminent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

Zdravím,

tipoval by som že problém je s doskou. Pravdepodobne bude nutné ju vymeniť.

Posted : 05/03/2021 12:21 pm
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

Děkuji SamueL za odpověď,

doufal jsem, že to budu moci vyřešit bez finanční zátěže, ale nevidím jinou možnost.

Ještě jednou děkuji.

Posted : 12/03/2021 7:17 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Skrat při nahřívání podložky

Jaký máš nahraný Firmware? Nejnovější stabilní je už 3.9.3 .Tohle bych tam ještě nedával, to je pro zkušené uživatele.3.10.0-RC1 Firmware for MK3, MK3S, MK3S+, MK2.5 and MK2.5S

Odpoj desku a zkus pustit tisk, tiskárna by ti měla po chvíli zahlásit chybu Teplota podložky nedosáhla ...., nebo něco podobného - to indikuje, že podložka nezahřívá ,ale nemělo by ti to vést k restartu, aniž by ti tiskárna nic neřekla. Pokud tohle nastane, tak je vadné vyhřívání (asi zkratované) bedu.

Dej sem hlášku, kterou ti to dalo.

Pokud máš možnost odpoj vyhřívanou podložku od elektroniky a změř její odpor a dej sem naměřené hodnoty.

Pokud by byly poškozené termistory, tak ti to dá hlášku Mintemp ...nebo Maxtemp ...

Tady jsou specifikace podložky pro 2,5 kde si z napětí a proud můžeš spočítat jaký to má mí provozní odpor.

Magnetická vyhřívaná podložka MK52 12V (komplet) (prusa3d.com)

Pokud je podložka OK mohl by být problém ještě v napájení.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 21/03/2021 7:24 am
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

Desku jsem odpojil a zapl tisk, hodilo mi to tuhle hlášku. To znamená, že je špatný termistor?

Odpor je 12 a 3 Ω

Posted : 29/03/2021 1:04 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

Jěště bych zkusil u staré tisknárny zvážit jednu variantu a to je špatný zdroj. Přeci jen při plném zatížení zdroje (nahřívání bedu i hotendu) dojde k restartu, což by mohlo naznačovat, že prostě není dost šťávy...

Posted : 29/03/2021 1:56 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Skrat při nahřívání podložky

Odpojil jsi jen topení,anebo i termistor?

Pošli sem ještě fotku displeje s připojeným termistorem bez tisku. Pokud po zapnutí ,kdy byla předtím tiskárna déle v klidu, měly by být obě teploty (tryska i podlozka) stejné a pak by to neměla být chyba rermistoru

.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 29/03/2021 1:58 pm
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

@milos-v

připojil jsem napájecí kabel z MK3 a stane se to samé.

Posted : 29/03/2021 2:03 pm
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

@zoltan

Zkusil jsem oboje možnosti a výsledek byl stejný.

Když zapnu tiskárnu a mám vše připojený, tak mi to ukazuje teploty stejné. Takhle nejdříve mi to dalo o 1° méně u HB a pak zase u trysky a po chvilce mám obě teploty na 28°

 

Posted : 29/03/2021 2:10 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Skrat při nahřívání podložky

To je v pohodě, podle tohoto to vypadá, že termistor je v pohodě. Takže by to mohlo být topení.

Podle katalogu při 12 voltech má max spotřebu 12,5 A, co vypadá, že to by bylo tak odpor 0,99 ohmu. 

Takže zrekapitulujeme:

1. Tiskárna v klidu po zapnutí ukazuje stejné teploty tryska i podložka

2. Když spustíš nahřívání trysky pomocí nastavení - tak nahřívá, bez problému

3. Když spustíš tisk, tak ti to po chvilce vejde do restartu - restart udělá to, že vypne veškerá topení a spustí ventilátory - aby se vše chladilo, (anebo aby měl oheň lepší přístup vzduchu 😉 )

4. Tak ještě doplnění diagnostiky - teď jsem vyběhl patro k mojí MK3 a ta má  v nabídce Nastavení -> Teploty-> Podložka, pokud to má i tvoje tiskárna zkus nastavit nějakou teplotu klik a napiš co to udělá s tiskárnou. Za normálních okolností, by na konektoru podložky mělo blikat červené světlo PWM napájení.

kde si naměřil ten odpor 12 a 3 ohmy?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 29/03/2021 4:11 pm
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

@zoltan

Ano když dám nahřát jenom podložku, tak se mi to také vyskratuje po necelé vteřině, kdy mi svítí červené světlo. Je to to samé jako na videu, co jsem posílal v prvním přízpěvku. Jinak ten odpor jsem měřil špatně, teď mi to vychází na 0.8/0.9 Ohm

Posted : 30/03/2021 7:09 am
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

Odpor topného tělesa podložky na MK2  má být 0.9 Ω - 1.1 Ω. Takže topné těleso vypadá být v pořádku.

Stále si myslím, že k resetu dojde kvůli výpadku napájení při maximálním odběru tiskárny. Ale to může být jak deskou tak zdrojem.

Píšeš, že jsi zkusil připojit napájecí kabel z MK3. Tomu úplně nerozumím co tím myslíš, ale rozhodně to nezkoušej znovu. MK3 je na 24V, MK2 na 12V. A to jak elektronika tak například i to topné těleso. 

Posted : 30/03/2021 7:49 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

A jestli jsi opravdu připojil zdroj z MK3 na MK2 a zázrakem to přežila, tak jsi pustil do topného tělesa určeného na 12V teoreticky daleko vyšší proud a tím si opět mohl přivodit přetížení zdroje a reset. Teda nejsem elektrikář, ale opravdu bych tento způsob nezkoušel.

Posted : 30/03/2021 8:01 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Skrat při nahřívání podložky

Připojuji se k Milošovu podezření na zdroj, pokud máš fén zkusil bych ještě malinko nahřát podložku, jestli ti displej ukáže změnu teploty abychom úplně vyloučili termistor.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 31/03/2021 5:05 am
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

Ono je to tady těžké měřit, nevím jak přesný máš multimetr, ale Ohmy se většinou spíš měří na kilo či mega. Tady se bavíme o 1 Ohmu. Pro představu, pokud měříš 0.9 Ohm, tak průtok proudu je 13.3 A, což znamená výkon 160 W. Pokud by to ovšem bylo 0.5 Ohm, potom se už bavíme o 24 A a tedy výkonu 288 W. Zdroj má tuším 240 W.  Takže ta hranice mezi vadným topným tělesem a zdrojem je celkem malá. Nemáš ze staré MK2 ještě původní desku? Nebo mě napadlo ještě zkusit nastavit nahřívání desky jen o stupeň více než je aktuální teplota, třeba do toho nepoteče tolik proudu a vydrží.

Posted : 31/03/2021 5:36 am
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

Děkuji za upřesnění, nebo spíš upozornění.

Zkusil jsem fén a termistor funguje. Následně jsem chtěl vyzkoušet zvýšit teplotu o jeden stupeň a bylo to v pohodě. Postupně jsem takhle došel až na 60°. Vypadalo to, že se vzpamatovala a tak jsem zkusil kalibrovat první vrstvu. Ovšem při nahřívání mi začalo čadit ze zdroje. No po vymontování zdroje jsem objevil toto (fotka níže). Myslím, že podezření na poškozený zdroj bylo na místě. Teď je na čase pořídit nový. Mockrát děkuji za spolupráci.

Posted : 02/04/2021 6:26 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

No tak teď už jenom otázka, jestli ty resety způsoboval už vadný zdroj, nebo ten zdroj odešel kvůli dlouhodobému přetěžování vlivem menšího odporu topného tělesa. Teď když ti shořel, už je to asi jedno. Ideálně než koupíš nový Průša zdroj za 1700, skoro bych to raději vyzkoušel na něčem levnějším. Jenže použitelné zdroje kolem 250W se moc doma neválí a nejlevnější stejně stojí kolem 4-5 stovek. Protože se ti může stát, že koupíš zdroj a bude to to samé, takže budeš buď měnit to nalepované topné těleso nebo celou vyhřívanou podložku (podle toho, co půjde sehnat). No a když to pak sečteš, možná už by se dalo spíš přemýšlet o nové tiskárně. Ale ty už máš asi i MK3 a tohle je stará navíc ne?

No každopádně ještě jednou proměř odpor toho topení, aby sis byl jistý, že je to opravdu 0.9 ohmů a ne méně. Měř to určitě na odpojeném konektoru, který jde do desky. Bohužel změřit reálný průtok proudu třeba multimetrem není vzhledem k té velikosti proudu reálné a ani bezpečné. Takže budeš muset vycházet z naměřeného odporu vypojeného zařízení.

Jak jsem psal, ta hranice tady je dost tenká a přesnost měření otázkou.

Posted : 02/04/2021 7:16 pm
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

@milos-v

Ony ty tiskárny jsou firemní a popravdě ta MK3 se mi teď taky pěkně s*re. Dokoupil jsem nový zdroj, ne original od Průši a zdá se, že zatím vše funguje. Odpor topného tělesa (je to ten napájecí kabel podložky že?) je na drátech které jsou odhalené před svorkami 0,9 - 1,1 Ohm a na svorkách, co se přišroubují k podložce je 0,7 - 0,8 Ohm. Je v tom nějaký rozdíl? Zatím s ní netisknu.

Posted : 26/04/2021 10:47 am
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Skrat při nahřívání podložky

No Průša uvádí 0,9-1,1 Ohm ale neuvádí kde. Resp. na knowledge base píšou, že lze měřit jak na konektoru do desky tak i svorkách k podložce, ale už nepíšou, kde naměřili ty jejich hodnoty. Ten kabel bude mít samozřejmě taky nějaký odpor (tipuju těch 0.2-0.1), takže si myslím, že je to OK. Celkový odpor je v pořádku, tzn. množství proudu, které proteče od zdroje bude dobře. Takže pokud ti to měří dobře, bude podložka v pořádku a problém byl opravdu jen ve zdroji.

Posted : 26/04/2021 11:02 am
Matouš Jakubec
(@matous-jakubec)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Skrat při nahřívání podložky

Děkuji za ujištění a Vaše nasazení mi pomoct. Moc si toho vážím a jsem rád, že jsme se dobrali výsledku 🙂

Posted : 26/04/2021 11:11 am
Page 1 / 2
Share: