Podivné chování tiskárny  

  RSS
martin.f14
(@martin-f14)
New Member

Ahoj, mám MK2 upgradovanou na MK2.5S, provozuji ji bez problémů asi tři roky. Před cca 2 týdny se při tisku objevil pro mne doposud neznámý problém. Po cca 40min. tisku přestal podávat extruder strunu a jen to v něm cvakalo. Zastavil jsem tisk, chtěl vyjmout filament, ale nešlo to, byl zaseknutý. Tak jsem udělal rozborku a po nahřátí hotendu filament kleštěmi vydoloval ven. Pro jistotu jsem vyměnil teflonovou trubičku. Jiné závady jsem neobjevil. Sestavil jsem a zprovoznil znovu a zdálo se být vše OK. Pak se ale znovu objevila ta samá chyba. Tentokrát šel filament vyjmout. Při znovuzavedení bez problému vytékal, bez jakéhokoliv zaváhání. Dám tisk a chyba se po čase objevila znovu. Tak jsem ještě zkusil vyměnit trysku, bez zlepšení. Podezříval jsem termistor hotendu, tak jsem ho taky vyměnil. Zdálo se být vše OK, ale stejně se závada po čase zase objevila. Vždycky je to stejné, chvíli tiskne bez problému a po čase se jakoby zasekne struna a jen to cvaká... Už nevím, co by to mohlo být, tak se obracím sem, jestli se s tím někdo taky nesetkal. Díky předem

...
Posted : 25/05/2020 7:06 am
milos.v
(@milos-v)
Reputable Member

Tohle zaseknutí a cvakání, to je celkem běžný problém, co se tu řeší už dlouho. Měl jsem ten samý problém u MK2.5s. Zkoušel jsem spousty řešení, něco pomohlo trochu, ale stále se vracelo. Vyměnil jsem nakonec hotend a byl klid. Cvakání samotné je pouze příznak. Problém je v tom, že filament neprochází volně skrz a ve chvíli kdy podávací kolečka již ho neprotlačí, začnou přeskakovat. Takže cvakání samotné studovat nemusíš.

Pročti starší příspěvky v CZ i EN, je jich spousta.

Většinou jde ale filament bez problémů vyndat. Pokud se ti tam zasekne tak, že nejde vyndat, podívej ještě na chladící ventilátor (noctua). Jestli se nevypíná, případně jestli celé to chlazení není nějaké ucpané. Takový překroucený drátek ventilátoru může způsobovat to, že jinak fungující ventilátor najednou vynechává na konkrétní X nebo Z souřadnici. Těžko se na to potom přijde. Zkus zahýbat celým kabelovým svazkem.

Posted : 25/05/2020 8:00 am
martin.f14
(@martin-f14)
New Member

Díky moc. Koukal jsem na to a zdá se, že těch příčin může být víc. Zkusím si ještě pohrát s nastavením tiskárny, dát novou teplovodivou pastu a uvidím. 😀 

...
Posted : 25/05/2020 10:31 am
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Ucpání trysky může obvykle způsobovat její nízká teplota, mrkni jestli ti po dlouhém tisku moc nekolísá  případně ručně přidej teplotu treba +5°C. Další důvod může být  špatný přenos  tepla mezi topidlem a tryskou.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.9.0, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.1.0, technical background...
Posted : 30/05/2020 5:22 am
martin.f14
(@martin-f14)
New Member

@zoltan

Díky, to mne taky napadlo, vyměnil jsem termistor, ty přívodní drátky už moc důvěry nevyvolávaly. Bohužel to nepomohlo, tak jsem ještě vyměnil heatbreak a zdá se, že to bylo ono. NEvím, jestli nebyla jen vypálená teplovodivá pasta, ale každopádně to pomohlo. Teď mne ale trápí jiná věc. Náhodou jsem si při tisku sáhnul na BED a zdál se mi nějak jenom vlažný, v pohodě jsem na něm udržel ruku, což při 60st už by asi bylo trochu jiný. Nemám teploměr, kterým bych to ověřil, ale teplota je určitě nižší, než píše. Navíc jsem si všimnul, že výtisky drží na podložce výrazně méně, než jsem byl zvyklý. Mám hladkou, ale po upgradu na 2.5S jsem s tím žádný problém neměl.

...
Posted : 30/05/2020 7:25 am
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Co termistor? Mohlo by byt zajimave porovnat jaké pokojove teploty ukazuji bed a tryska v klidu. To je taková první zevrubná kontrola. Thermal runaway asi bed nezažil, to by poukazoval na spatne topeni. A předpokládám, že tiskárna ukazuje tu teplotu 60°C.

Teoreticky to může být i problém topeni, ze u termistoru je ta teplota ok, ale dal ne.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.9.0, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.1.0, technical background...
Posted : 30/05/2020 11:54 am
martin.f14
(@martin-f14)
New Member

@zoltan

Ahoj, v klidu ukazují obě teploty přibližně stejně. Po ohřátí taky drží teplotu. Ale Dřív jsem sundal hned po dokončení plát z bedu a měl jsem problém ho v ruce udržet, teď v pohodě nechám i při tisku dlaň na plátu... Zatím to řeším tím, že nastavím 85 a je to tak odhadem akorát, ale nevím, nevím...

...
Posted : 31/05/2020 9:08 am
milos.v
(@milos-v)
Reputable Member

No minimálně můžeš vyzkoušet ten termistor, když na něj podržíš ruku, mělo by to mít cca 36°C, teda pokud nejsi covid-19 pozitivní 😉 Pokud ukazuje termistor dobře, měla by u něho být opravdu ta ukazovaná teplota. Pak můžeš rukou zkusit, jestli teplota bedu u termistoru je podobná, jako teplota jinde na bedu. Ale jednodušší je půjčit si někde ten teploměr. Já ho mám třeba na multimetru. Škoda, že to nejde vzít sebou, dneska by ti to změřili u vstupu do supermarketu. Btw. mně každý den měří v práci 35.1 stupňů, to bude určitě moc kvalitní teploměr. Takže u nás jsou zaručeně všichni zdraví.

Posted : 04/06/2020 10:26 pm
zoltan
(@zoltan)
Member Moderator

Jeste mne napadlo, termistor ukazuje , ze skutecna teplota se rovna pozadovane napr 60/60°C ? Pak bych opravdu zkusil vymenit termistor.

Mohlo by se stat, ze je problem ve vyhrivani desky ,ale pak by byl evidentne viden rozdil v teplotach a mel by vyskocit thermal runaway alarm.

Preruseny termistor by ti porad ukazoval nizke teploty teda kolem nuly,zkratovany zas teplotu pres 300°C. 

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, FW 3.9.0, no closed box, sketchup , fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI FW 4.1.0, technical background...
Posted : 05/06/2020 3:41 am
Share:

Please Login or Register