Chybný tisk - filament se zasekává  

  RSS
david.t21
(@david-t21)
New Member

Ahoj,

prosím o radu. Mám čím dál více častější problém s tím, že filament vytéká z trysky přerušovaně nebo v určité části tisku přestane úplně. Podávací kolečko začne přeskakovat. 🙁
Zajímavé je, že následně vyjmu filamet, ustřihnu pokaženou část a zavedu opět do trysky pomocí "zavádění filamentu" z displeje. ZAvedení proběhne v pořádku, z trysky vychází rovná, čistá linka. Po té ještě zkusím filament ručně přes displej vytlačovat pohybem motoru extruderu - opět je vše v pořádku.
Po té spustím tisk PRUSA nápisu - vše je ok. Tisk pejska "Buddy" - také ok. Třetí tisk například TreeFrog a zde již od třetí vrstvy začíná být patrné občasné zasekávání kolečka a vynechávání extruze. 🙁

Přikládám také foto pokaženého tisku. Žába na obrázku je dutá, výplň se nevytiskla vůbec.

...
Posted : 07/10/2017 5:02 pm
zdenek.z
(@zz2012)
Estimable Member

Má filament opravdu 1,75mm? Je dost dotažený přítlak (2 šroubky) na filament oproti pastorku? Není ucpaná tryska?

Prusa i3 MK2, MK2S, MK3.Moje galerie 3D tisků: je ZDE a tady možná nějaká videa na YouTube. ...
Posted : 08/10/2017 11:26 pm
david.t21
(@david-t21)
New Member

Filament má 1,75mm. Stává se to u tiskové struny PRUSA i u Fillamentum, jiné nekupuji. Přítlak je myslím dostatečný. Včera jsem ještě dělal nějaké pokusy a zjistil jsem, že se to stává vždy při výšce vrstvy 0,05mm. 🙁

...
Posted : 09/10/2017 11:20 am
jan.p18
(@jan-p18)
Trusted Member

Nevím, co tam máte za materiál. Zkuste hlavu roztopit trošku více a zavést filament znovu s tím, že tak 2x řeknete, že to není čisté, takže se bude tlačit dál a extrudér se tak lépe vyčistí i od materiálu, který požaduje vyšší teploty. Stávalo se mi to např. když jsem po ABS dával PLA. Prostě to ABS je potřeba pořádně vytlačit a na to je potřeba "pořádná" teplota.

...
Posted : 09/10/2017 1:06 pm
v_s
 v_s
(@v_s)
Honorable Member

Vypadá to na problém s přehříváním PLA které při retrakcích ztuhne v trysce a ucpe ji (lepí se uvnitř heatbreaku)
Řešení je snížení teploty, nebo retrakce.

Posted : 09/10/2017 2:25 pm
josef.u
(@josef-u)
Active Member

Přidám svou trošku do mlýna. Tisknu PLA "plechy" na zakrytování části modelu letadla. První část jsem tisk ze starým slicerem a firmwarem, vše OK až na nějaké malé drobnosti. Po novém firmwaru a sliceru se mi zažal filament zasekávat (ten stejný, který před tím jel bez problémů) a ve výsledku to dopadá jak je vidět na obrázcích. Nejdřív jsem přenastavil teploty (200, 195, 190 a pak na 220 - zatím nejlepší výsledek). Myslel jsem že to bude nastavením sliceru, ale zkoušel jsem i starší g-code a g-code žabky a filament zlobí stejně. Nějaký nápad co s tím?

...
Posted : 10/10/2017 3:14 pm
david.t21
(@david-t21)
New Member

Děkuji za rady, zkusím si ještě pohrát s teplotou a retrakcí. Každopádně je pravda že často také střídám PLA a PEt jak píše "jan.p18".

...
Posted : 10/10/2017 9:02 pm
karel.m
(@karel-m)
Eminent Member

Řešil jsem stejný problém, rozebral jsem extruder, vyčistil, zkoušel měnit teplotu a přítlak, konzultoval s prusa podporou a kamarády, nic nepomohlo. G-code jsem generoval v Prusa Control, ze zoudfalstvi jsem totéž zkusil v Simplify a ono to najednou začalo tisknou dobře. Chyba byla v mojí blbosti, Prusa Control jsem měl při generování g-code nastavený na multimateriál.

Posted : 01/11/2017 10:15 pm
jaroslav.d4
(@jaroslav-d4)
Estimable Member

Mám úplně stejný problém, dobrali jste se nějakých výsledků? Začne to tisknout v pohodě, ale po pár hodinách se to sekne a model je v háji

Posted : 28/02/2018 8:58 am
jimoo
(@jimoo)
Eminent Member

skontrolujte dráty 🙂

měl jsem podobný problém: opakovane v určité výšce se mi filament zasekl. Při pozorování jsem zjistil, že v určitých polohách extruderu při tisku přestáva běžet ventilátor hotendu.
Skoušel jsem mnoho vecí až jsem začal proměřovat jednotlivé kabely. Zjistil jsem, že kabel od ventilátoru se při určité poloze přeruší.
Nalezl jsem přerušené místo a kabel opravil. Od té doby jde všechno fajn.
Ventilátor je slyšet, ale když se to děje s topením v hotendu, tak si to člověk nevšimne. Pomúže Octoprint, který zaznamenává teplotu a na grafu jsou vidět mista kde teplota nečekaně klesala.

Posted : 03/03/2018 8:27 pm
Share:

Please Login or Register