Notifications
Clear all

Problem z drukowaniem.  

  RSS
Darkman
(@darkman)
Active Member
Problem z drukowaniem.

Dzień dobry.

Jakiś czas temu kupiłem do mojej MK3S dodatek MMU2, teraz bardzo tego żałuję, ale po kolei.

Kilka dni temu w końcu dojrzałem do tego, żeby je w końcu zmontować. W końcu zmontowane i... walczę już trzeci dzień z drukarką, niestety, ani jednego modelu nie udało mi się wydrukować! Drukarka drukuje pierwszą warstwę i... tyle. Od drugiej zamiany filamentu wciąż się zapycha!! Przy załadunku i rozładunku filamentu w PTFE między MMU a extruderem, końcówka blokuje się na tyle, że wciąż wywala błąd "MMU WYMAGA UWAGI UŻYTKOWNIKA". Dodam tylko, że końcówki filamentu wg instrukcji są poprawne, idealnie tak jak obrazku.

Wczoraj zawziąłem się, że wydrukuję jeden model, tak, żeby zobaczyć efekt, zobaczyć czy naprawdę warto było zamontować MMU do drukarki! Z planowanego czasu 8,28 h wydruku zrobiło się około 12, a model "ukończony" był w 43%!!

Czemu tak? Bo po każdej zmianie filamentu muszę "ręcznie" wyciągnąć i odciąć ok. 40 cm filamentu, zresetować błąd w MMU i włączyć drukowanie! Po każdej zmianie filamentu...

Po takiej "procedurze" kółka radełkowane są całe w pyle a sam filament zdarty tak gdzieś po połowy, co jakiś czas je czyściłem ale po jakichś 10 godzinach MMU zgłupiało już całkowicie! Właściwy filament przestał być podawany w ogóle, zaczął się ślizgać w radełku (myślę, że radełka totalnie się zapchały filamentem), a za to... zaczął wychodzić sobie kolejny filament tuż obok wybieraka!! O tak o sobie wychodził! W powietrze!!!

Ręce mi opadły… Niestety, musiałem już wtedy definitywnie wyłączyć drukowanie. Teraz widzę, że to moje drukowanie w ogóle było bez sensu. Musiałbym posiedzieć jeszcze całą noc, żeby dokończyć wydruk i ręcznie robić to co MMU ponoć powinno, czyli wymieniać filament!!

Myślę, że przyczyną może być za wąska rurka PTFE, chyba nikt nie przewidział, że filament 1,75 mm na kocówce będzie miał zgrubienie 1,98~2,01 mm (mierzone suwmiarką na większości obciętych końcówek przeze mnie), a PTFE od Was ma średnice wewnętrzną ~1,95 mm (btw, są może rurki o nieznacznie większych średnicach wewnętrznych? Może to jest rozwiązanie?). Dodam, że końcówka filamentu zacina się w środku rurki, nie na krawędziach.

Ale z drugiej strony, czy te końcówki tylko u mnie są takie duże? Co robię nie tak? Lub, co mogę zrobić, żeby to jakoś poprawić? Temperaturę nieznacznie zmieniałem, jedyny efekt, że przy wyższych końcówka zaczynała nitkować, żadnej poprawy.

Coś źle zmontowałem? Postępowałem zgodnie z instrukcją, a przynajmniej tak mi się wydaje… Czy MMU nie ma siły, żeby „wpychać” na siłę filament i wyciągać go z powrotem? Po kilku godzinach silnik od kół radełkowanych był cały gorący (to normalne?)

Po co jest nożyk? Czy on coś przecina? Nic takiego u siebie nie zauważyłem.

 

Jakieś pomysły? Da się coś z tym zrobić, żeby to "coś" działało tak jak powinno??

Na dłuższą metę nie wyobrażam sobie drukowania w ten sposób!! Oddać, wiem, że nie oddam, MMU zmontowane, poza tym kupione ok. 5 miesięcy temu (dopiero teraz miałem czas, motywację i chęci ażeby zmontować, mój błąd...), ale muszę rozmontować i wrócić do MK3S.

Jedyne co mogę zrobić, to odradzić zakup MMU kilku znajomym, którzy też się przymierzali...

Pozdrawiam.

Posted : 27/08/2021 1:35 pm
Karkovski
(@karkovski)
Moderator
RE: MMU2

Rozumiem, że drukarka jest seryjna, tzn. nie ma żadnych zmian w ekstruderze, wentylatorach itp?
Wersja to MMU2S?

Jeśli chodzi o końcówki, to mam 3 sposoby, od najprostszego, do najtrudniejszego 😉
1. Zmiana ilości ruchów chłodzących (PrusaSlicer, zakładka Ustawienia Filamentu -> Zaawansowane): zwiększyłbym do 5-6. Możesz również pobawić się prędkością. Kolejnym parametrem, który może pomóc jest "wyciskanie", ale tu podobno łatwo coś popsuć - ja nic tu nie kombinowałem.

2. Wymiana rurek PTFE na takie o średnicy wewnętrznej 2,5 mm. Co prawda ciężko je u nas dostać, ale jest to możliwe. Ja dodatkowo kupiłem rurki przejrzyste, żeby móc obserwować filament. Oczywiście chodzi o rurki "zewnętrzne", tzn. oprócz rurek w ekstruderze i z tyłu MMU.

3. Wymiana wentylatora hotendu na Sunona. W niektórych przypadkach pomaga, ale drukarka traci dość ważną cechę - bezgłośność, ponieważ Sunon mocno szumi. Jeśli zdecydujesz się na wymianę, to kup wersję MF40100V1-G99-A - koniecznie G99, ponieważ A99 nie ma trzeciego przewodu, który jest używany przez drukarkę do pomiaru prędkości. Nie jestem jednak pewien jak wygląda kwestia gwarancji po takim zabiegu - zapytałbym na czacie.

 

Ścieranie natomiast może być powodowane nieprawidłową kalibracją czujnika FINDA. Jest to dość czułe urządzenie i trzeba poświęcić sporo czasu na jego prawidłowe ustawienie.
Tutaj znajdziesz poradnik jej kalibracji: https://help.prusa3d.com/pl/article/finda-ustawienie-i-rozwiazywanie-problemow_2250
A tutaj całe kompendium wiedzy o MMU2S - być może wśród tych artykułów znajdziesz rozwiązania problemów: https://help.prusa3d.com/pl/tag/mmu2

This post was modified 2 months ago 2 times by Karkovski
Posted : 31/08/2021 6:17 pm
Darkman
(@darkman)
Active Member
Topic starter answered:
Re: MMU2S

Dzięki za odpowiedź!

Tak, drukarka oryginalna MK3S, MMU w wersji 2S.

1. Niestety, nie sprawdzę... Przeciściłem radełka (całe były w plastiku), skalibrowałem powtórnie i... MMU przestało się poprawnie ładować! "Troszeczkę" się zdenerwowałem i... muszę teraz nowe uchwyty wydrukować ><, co oczywiście w obecnej sytuacji wiąże się z odłączeniem całego MMU od drukarki...

Drugi raz już nie podłączę... Stratę pieniędzy jakoś przełknę, szkoda moich nerwów...

 

2. Niestety, że ciężko dostać w Polsce PTFE 2,5/4 to jest mało powiedziane.

 

3. Jakiś czas temu w planach miałem Noctue, ale teraz to już chyba sobie odpuszczę.

 

Czujnik, sprawdzałem, jest chyba poprawnie skalibrowany, wykrywa filament jak i jego brak. Myślę, że ścieranie filamentu było spowodowane raczej zapychaniem się rurki między MMU a ekstruderem. Radełko przecierało filament prawie cały, nie dając rady załadować, ani rozładować.

 

No cóż, tu się chyba zakończy moja przygoda z MMU2S niestety....

Tak jak wcześniej wspomniałem, odradziłem mojemu znajomemu zakup (planował MK3S+ z MMU 2U), drukarkę jak najbardziej polecam, ale mimo to wycofał chyba całe zamówienie.

Pozdrawiam.

Posted : 04/09/2021 11:27 am
Karkovski
(@karkovski)
Moderator
MMU2S

Cóż, szkoda. MMU2S jest świetnym urządzeniem, ale przy specyficznych potrzebach i dużej dozie cierpliwości.

Posted : 06/09/2021 7:33 am
Share: