Notifications
Clear all

Czyszczenie dyszy  

Page 1 / 2
  RSS
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Czyszczenie dyszy

Koledzy, czy też wam się tak zdarza, że dysza podczas druku z PTEG pokrywa się wam takim ciemnym nalotem?
Dla mnie to jest tak jakby filament parował i to osiadało na dyszy, po czym tworzy taką klejącą się maź.
Przeważnie przed każdym drukiem używam pęsety, żeby oczyścić dyszę. Mam też koncepcję, że mogą to być przyklejające się nitki z PETG.
Czym czyścicie swoje dysze i jak?

Pozdrawiam

Posted : 21/10/2020 4:23 pm
tak
 tak
(@tak)
Active Member
RE: Czyszczenie dyszy

nie mam żadnego doświadczenia z pet-g. Ale może daj zdjęcie?

może ktoś lepszy da jakieś pomysły. 

co do czyszczenia u chinczyka kupisz takie druciki, igły. Możesz też odżałowac i kupic mocniejsze dyszki, a wtedy wystarczy przepchnąć cokolwiek (np. PLA).

Posted : 22/10/2020 1:17 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Drukuję głównie PETG w wysokich temperaturach (245-250°C) i czyszczę dyszę przed każdym wydrukiem.

Nie używam jednak pęsety, ponieważ może porysować dyszę - stal jest twardsza od mosiądzu i wielokrotne przejechanie pęsetą po dyszy może zmienić np. profil jej końcówki. Zamiast tego mam cienką, bawełnianą szmatkę (ważne, żeby była to 100% bawełna, bez syntetycznych włókien), którą składam na 4x (żeby się nie poparzyć 😉 ) i ściągam resztki przy jej pomocy. Możesz również użyć małej, mosiężnej szczotki drucianej, ale tu też należy zachować ostrożność

Jeśli jednak materiału zbiera się zbyt dużo i osiada na wydruku, to przyczyną może być zbyt duża ekstruzja.

Posted : 25/10/2020 10:26 am
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy
Posted by: @karkovski

Drukuję głównie PETG w wysokich temperaturach (245-250°C) i czyszczę dyszę przed każdym wydrukiem.

Nie używam jednak pęsety, ponieważ może porysować dyszę - stal jest twardsza od mosiądzu i wielokrotne przejechanie pęsetą po dyszy może zmienić np. profil jej końcówki. Zamiast tego mam cienką, bawełnianą szmatkę (ważne, żeby była to 100% bawełna, bez syntetycznych włókien), którą składam na 4x (żeby się nie poparzyć 😉 ) i ściągam resztki przy jej pomocy. Możesz również użyć małej, mosiężnej szczotki drucianej, ale tu też należy zachować ostrożność

Jeśli jednak materiału zbiera się zbyt dużo i osiada na wydruku, to przyczyną może być zbyt duża ekstruzja.

No ja właśnie pęsetą zbieram tylko glutki a do oczyszczenia używam mosiężnej szczoteczki - rozgrzewam dyszę do 170 stopni i wtedy delikatnie czyszczę. Zastanawiam się nad osłonami silikonowymi ale na sieci nie ma żadnej dobrej. To co jest ma otwór tak duży, że w sumie nie chroni dyszy tylko aluminiowy blok a pamiętam że kiedyś kupiłem osłonę do Sapphire Pro i miała taki mały otworek tylko na końcówkę dyszy i dzięki temu nigdy się nie brudziła i nic się nie przyklejało.

Osłona dyszy

Bo po testach okazuje się, że dysza brudzi się u mnie głównie przez nitki z PTEG.

Co do samej dyszy w Sapphire Pro wstawiłem tytanową i myślę, czy by i do MINI takiej nie wstawić...

Posted : 25/10/2020 1:29 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Czym mniejszy otworek, tym niżej schodzi silikon i istnieje ryzyko zahaczenia o wydruk. Zresztą, każda osłona prędzej czy później się zużyje, głównie od ciepła, a wtedy obwisa, więc ryzyko jest jeszcze większe. Ja w MK3S i MK2.5S używam ich do utrzymania temperatury bloków przy włączonym nawiewie (ale wymieniłem hotendy na Mosquito Magnum i chińskiego klona tego wynalazku) i akurat wycinam w skarpetach otwory, żeby móc pewnie złapać dyszę nasadką przy wymianie, a czyszczę po prostu szmatką i szczotką drucianą.

Jeśli filament Ci nitkuje to możesz popracować nad temperaturą, retrakcją, ew. go wysuszyć.

Posted : 25/10/2020 5:11 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy
Posted by: @karkovski

Czym mniejszy otworek, tym niżej schodzi silikon i istnieje ryzyko zahaczenia o wydruk. Zresztą, każda osłona prędzej czy później się zużyje, głównie od ciepła, a wtedy obwisa, więc ryzyko jest jeszcze większe. Ja w MK3S i MK2.5S używam ich do utrzymania temperatury bloków przy włączonym nawiewie (ale wymieniłem hotendy na Mosquito Magnum i chińskiego klona tego wynalazku) i akurat wycinam w skarpetach otwory, żeby móc pewnie złapać dyszę nasadką przy wymianie, a czyszczę po prostu szmatką i szczotką drucianą.

Jeśli filament Ci nitkuje to możesz popracować nad temperaturą, retrakcją, ew. go wysuszyć.

No właśnie kombinuję ale z obserwacji zauważyłem, że jak ustawię 225 to nitkowanie ustaje, ale to chyba trochę za mało na PETG i nie mam pewności czy warstwy dobrze się połaczą. Najlepiej dorwać jakiś STL z np wierzą, która ma zmienną retrakcję w zależności od poziomu. Nie wiem czy Slicer PRUSY ma taką opcję...

Posted : 25/10/2020 5:19 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

Witajcie,

dawno mnie nie było ale to raczej z braku czasu.

Temat PETG wraca jak zmora, postanowiłem zaszaleć i drukuje „MINI base” z oryginalnego Prusament PETG Jet Black. Do wydruku podstawy korzystam z gotowych plików gcode dla MINI. Niestety znowu dysza się cała brudzi a czasami nawet blok aluminiowy. Przy wydruku z PLA nie mam takich problemów. Może ja mam coś skopane w mojej mini albo zwyczajnie tak ma być i to ja przesadzam?

Rozważałem już nawet zabezpieczenie elementów taśmą kaptonową ale sam już nie wiem. Najgorsze jest to, że podczas wydruku, z dyszy jakiś glut przyczepia się do wydruku i nie wyglada to dobrze.

Ma ktoś jakieś pomysły co można by z tym zrobić?

Posted : 24/05/2021 10:13 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Podrzuć fotkę - pomoże określić, czy brudzi się z dołu czy z góry.
Taśma kaptonowa z pewnością nie jest dobrym pomysłem 😉

Posted : 29/05/2021 6:11 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

@karkovski

dysza dysza dysza

Posted : 01/06/2021 3:38 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Z góry nie leci - to dobrze. Ale dysza też nie wygląda na bardzo brudną, więc dziwi mnie, że sprawia aż tyle problemów.
Możesz zacząć od kalibracji współczynnika wytłaczania (przepływu): https://help.prusa3d.com/pl/article/kalibracja-wspolczynnika-wytlaczania_2257

Posted : 02/06/2021 8:38 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

@karkovski

Dziękuję za poradę, niestety link na stronie z kostką nie działa prawidłowo i nic mi się nie pobiera.

Wcześniej pokusiłem się o wydrukowanie wierzy temperatur i generalnie na każdej temp PETG mi nitkuje 😓 

TempTower

Posted : 03/06/2021 7:21 am
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Bezpośredni link do kostki (metoda precyzyjna):
https://help.prusa3d.com/wp-content/uploads/2021/04/cube-40-40-40.zip

Linki w artykule powinny już działać.

Jeśli filament nitkuje przy każdej temperaturze, to warto sprawdzić retrakcję i mocowanie rurki PTFE / bariery cieplnej w hotendzie. Filament może być też wilgotny - PETG wbrew pozorom lubi chłonąć wilgoć.

Posted : 03/06/2021 9:15 am
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

@karkovski

Hej, zawilgocenie raczej odpada, drukarkę i filamenty mam w pomieszczeniu o obniżonej wilgotności powietrza.
Wydrukowałem kostkę w trybie wazy na 0,2 wysokości warstwy i okazało się, że zamiast 0,45 mam 0,5, skorygowałem współczynnik ekstruzji z 1,0 na 0,9 i jest ok ale nitki i tak się pojawiają. Dzisiaj zacząłem drukować z PLA i zdziwił mnie fakt, że kiedy drukarka zmienia temperaturę z 170 do 215 to zdyszy zaczyna już wyciekać filament. Nie pamiętam jak było wcześniej (jak MINI była nowa) ale chyba tak się nie działo. Zupełnie jakby ciekła mi dysza 🙁 Czy jakoś mogę na to coś zaradzić? Bo może, przez cieknącą dyszę pojawiają się te nitki przy druku z PETG?

Posted : 06/06/2021 9:56 am
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

PLA płynie już w okolicach 180°C, a sprzyja temu grawitacja, więc to normalne - nie ma tam zaworka, który zatrzymałby wyciekanie 🙂
Jeśli chodzi o wilgotność, to ja trzymam filamenty w zamkniętej szafce z żelem krzemionkowym, ale i tak zdarza się, że po jakimś czasie zaczynają nitkować.

Posted : 06/06/2021 11:06 am
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

@karkovski

Dziękuję za wszystkie porady, problem rozwiązałem.
Jak się okazało, Prusament PTEG ciągnie wilgoć jak szalony! Przy pierwszym wydruku kostki testowej, ściany miały po 0,50 mm, skorygowałem to współczynnikiem ekstruzji, ustawiając wartość 0,9. No ale nitki nadal były. Postanowiłem zakupić SUNLU DRYER S1 i zobaczyć, czy to coś da.
Wygrzewałem filament przez 3 godziny w temperaturze 51 stopni C.  Po tym czasie wydrukowałem ponownie tą samą kostkę z współczynnikiem ekstruzji ustawionym na 1 i okazało się, że ścianki mają po 0,45 mm a nitki praktycznie zniknęły!
Oczywiście dysza troszeczkę się brudzi ale to już właściwości samego PETG. Może gdyby głowice były pokryte teflonem to wtedy by nie było takich problemów. Zastanawiam się, czy nie można by pokryć bloku i głowicy jakimś właśnie teflonem i wtedy zobaczyć jak to by się zachowywało?

Posted : 21/06/2021 7:15 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

@spec997

Cieszę się, że udało się rozwiązać problem 🙂
Jeśli chodzi o pokrywanie głowicy czymkolwiek, to dysza Nozzle X od E3D jest pokryta specjalną powłoką, ale cudów nie czyni - wg mnie po prostu łatwiej się ją czyści. Możesz również założyć skarpetę na blok - filament nie będzie się do niego tak bardzo kleić.

Posted : 21/06/2021 10:01 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

Mam „skarpetę” ale do mini znalazłem tylko takie gdzie głowica nie jest schowana. Zastanawiałem się ostatnio czy nie spróbować pokryć teflonem jakiejś starej głowicy. Teoretycznie proces ten jest do ogarnięcia w domu. Wtedy można by uzyskać efekt jak na patelni 😋.

Drugi pomysł to głowica https://www.rubynozzle-red-x.de i taka skarpeta, żeby tylko sama końcówka rubinowa wystawała.

Ehh ostatnio więcej modyfikuje i kombinuje, niż drukuje 😅

Posted : 21/06/2021 10:08 pm
Karkovski
(@karkovski)
Member Moderator
RE: Czyszczenie dyszy

Nazywasz dyszę głowicą, a głowica to cały zespół elementów, który porusza się ponad stołem. W MINI jest to hotend i dysza, w directach jeszcze dodatkowo ekstruder.

Jeśli chodzi o dyszę z kamieniem, to w żaden sposób nie pomoże na przyleganie materiału - kamień służy do drukowania materiałów o właściwościach ściernych, bo jest twardszy od mosiądzu.

Posted : 22/06/2021 9:11 pm
spec997
(@spec997)
Eminent Member
Topic starter answered:
RE: Czyszczenie dyszy

@karkovski

no fakt, myśle dysza - nozzle a pisze głowica 😄

Co do kamienia to chodzi o to, że PETG różnie przyczepia się to różnych materiałów i szukam czegoś takiego, żeby się właśnie nie przyczepiał 🧐, stąd pomysł z teflonem.

Posted : 22/06/2021 9:44 pm
Piotr
(@piotr-2)
Member
RE:

Cześć,

Wczoraj zrobiłem pierwsze wydruki z PETG (bez problemów, poza delikatnym nitkowaniem) i dzisiaj przy druku podstawki pod zdjęcie https://www.printables.com/pl/model/129443-picture-frame drukarka zostawiła ~5mm gluta na środku pierwszej warstwy. Nie byłem świadkiem tego więc nie wiem jak do tego doszło. Zatrzymałem wydruk i spróbowałem jeszcze raz. Tym razem obserwowałem cały proces i po rozpoczęciu drugiej warstwy na obrysie drukarka zostawiła nadmiar filamentu (zdjęcie poniżej). Czy to może być spowodowane zbieraniem się mazi na dyszy (zdjęcie)?

Czy szczotka druciana do czyszczenia dyszy musi być mosiężna? Czy któraś z tych wystarczy? https://www.castorama.pl/szczotki-vorel-3-czesci-miedz-stal-nylon-id-1033674.html

Znalazłem też mosiężna https://www.castorama.pl/szczotka-druciana-yato-4-rzedy-drut-mosiezny-id-1033670.html więc pewnie zaraz po nią pojadę.

Jakieś wskazówki do pierwszego czyszczenia dyszy bez jej zdejmowania? Musi być rozgrzana? Blok też mogę czyścić?

Posted : 28/04/2023 8:52 am
Page 1 / 2
Share: