Notifications
Clear all

Textúrovaný PEI plát vs. PLA  

  RSS
Radoslav
(@radoslav)
Active Member
Textúrovaný PEI plát vs. PLA

Dobrý deň,

je to vážne až také zlé, kombinácia textúrovaného plátu a PLA filamentu? Dosť dlho mi trvala kalibrácia a malé objekty bez límca (brim) sú prakticky netlačiteľné. Kalibračnú kocku som vytlačil na 4 pokus po pridaní brim-u.

 

Máte nejaké hack´s, typy, triky ?

 

Samozrejme je podložka odmasťovaná pred každou tlačou izopropylalkoholom.

 

Za odpoveď, názor ďakujem.

This topic was modified 3 years ago by Radoslav
Posted : 21/11/2020 9:07 am
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

PLA se tiskne na obou plátech výborně, kdo tvrdí, že ne, tak to neumí. Takže odpověď je, ne, není to zlé.

Je sice pravda, že na PEI drží PLA trochu více, ale řekl bych, že v tomto případě je to spíš příliš mnoho. Základ je prostě čistá podložka a správně zkalibrovaná první vrstva.

1) čistá podložka neznamená "odmašťovaná před každým tiskem IPA", čistá znamená čistá. Ani IPA před každým tiskem neodmastí podložku, na kterou se regulérně sahá mastnýma prstama. Takže podložku pořádně jednou za čas umít, ideálně horkou vodou s jarem na nádobí (pořádně ihned vysušit, ať to nerezaví) a pak na ni proste pokud možno v tiskové části vůbec nesahat. Do toho samozřejmě před každým tiskem IPA.

2) zkalibrovaná první vrstva neznamená, že uděláte kroky v návodu pro kalibraci první vrstvy. Ty kroky jsou totiž strašně subjektivní. Jak má vypadat správně rozplácnutá linka? Žádný začátečník to od oka nepozná. Většinou má každý trysku stále příliš nahoře. Ta linka musí být opravdu připláclá na desku, nikoliv na ní položená. Zkalibrovaná znamená, že drží, vypadá krásně rovně, slitě.

Brim je dobrý pomocník pro větší objekty, u kterých se někdy začínají vlivem změn teploty kroutit rohy.

Posted : 21/11/2020 12:44 pm
Radoslav liked
Radoslav
(@radoslav)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

@milos-v

 

Samozrejme ma oprav ak sa mýlim.

 

No ako je čerstvo poskladaná takže neviem či to hneď je potreba umývať saponátom. 

Tu ti pridávam nejaké fotky brimu z poslednej tlače. Posúď sám či je to nastavené zle alebo dobre.

Brim1 Brim2

Posted : 21/11/2020 12:55 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

No zrovna u nově poskládané bych ji umyl. Bůhví kdo na to šlahal. Prostě když na to chmatáš prstama, vyčistit to potom je fakt problém.

Nemyslím, že to budeš drhnout rejžákem. Hodím si trochu jaru na ruku, opláchnu teplou vodou, přematlám jarem, opláchnu a hotovo. 20 vteřin. Průša to nedoporučuje, aby se voda nedostala nějakou dírkou na ocelovej plát a nazačalo to rezavět. Takže bych to určitě do ty vody nikde nepokládal, fakt stačí opláchnout. Když na to potom nebudeš sahat, IPA bude zase na pár týdnů či měsíců určitě stačit. 

U brimu těžko hodnotit první vrstvu, brim ze zásady není úplně spojený. Tvůj naopak vypadá spojený skoro až moc. Vyfoť příště první vrstvu, z vrchu i zespodu.

Můžeš hledat co chceš, ale přilnavost = čistá podložka. Rozhodně není problém v tom, že by texturovaná nedržela.

Posted : 21/11/2020 1:12 pm
Radoslav
(@radoslav)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

Tu sú nejaké fotky z prvej tlače.

Foto1 Foto2 Foto3

Posted : 21/11/2020 1:29 pm
Milos V.
(@milos-v)
Prominent Member
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

Nevypadá to tak špatně, ale ještě mně přijdou ty linky tam docela dost vidět. Tahle podložka je dokáže pěkně schovat. Šel bych cvičně ještě o kousek dolu, zkus třeba o 0.010

Není důvod, proč by se to mělo odlepovat, pokud je to čisté. Bohužel jsi ale moc nepopsal, co ti to vlastně dělá. Pochopil jsem, že ti to nedrží, ale čím se to projevuje? Kroutí se rohy? Odlepuje se to celé?

 

Posted : 21/11/2020 2:07 pm
Radoslav
(@radoslav)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Textúrovaný PEI plát vs. PLA

No takže to rozviniem.

Tento Prusa tag mi vytlačilo celkom dobre ako je vidieť na fotkách ale keď som dal tlačiť calibration cube tak sa niekede v 20 vrstve "odlepila" a už mi tlačilo do prázdna. Tiež som skúsil aj "dosku" 100x50 mm a tej sa pri nejakej cca 10 vrstve začali "odliepať" a krútiť rohy.

Calibration cube sa mi podarilo vytlačiť až keď som jej pridal brim.

Posted : 21/11/2020 3:10 pm
Share: