Notifications
Clear all

Prvá vrstva  

  RSS
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Prvá vrstva

Dobrý deň.

Stal som sa šťastným majitelom stavebnice. Zložil som ju, zapol a všetko funguje. 

Mám otázky ohladne prvej vrstvy, lebo to pokladám za základ dobrej tlače.

Tryska je znížená teraz o -1,080mm, filament PLA z balenia.

1) Je normálne, že pri zahrievaní sa začne z trysky vysúvať špagetka roztopeného filamentu?

2)Je normálne, že prvá čiara má zmenené hrubky?

3) Pri tlačení pokusnej vyplnenej plochy sú kraje strapaté. Zo znižovaním trysky sa to trochu zlepšuje, ale bojím sa spustiť trysku ešte nižšie.

4)Čo je dôvodom, že skúšobná kocka Lega je na jednej strane zdvihnutá? Nastavenie tisku bolo 0,1 s výplň som chcel dať 100%, ale niečo mi to vypísalo, čosi som odklikol a potom sa to začalo tlačiť. Nepoznám ešte všetky pojmy, s ktoré sa tu používajú, ale naštudujem 🙂

Prusa i3 MK3S

Posted : 11/10/2020 7:33 pm
kUMters
(@kumters)
Estimable Member
RE: Prvá vrstva

Ahoj,

 

1) Je normálne, že pri zahrievaní sa začne z trysky vysúvať špagetka roztopeného filamentu?

=== áno, bežná vec

2) Je normálne, že prvá čiara má zmenené hrubky?

=== áno, prvá čiara je sploštená = obsahuje viac filamentu na naštartovanie trysky a tlačí sa v zásade mimo štandardný priestor/plochu

3) Pri tlačení pokusnej vyplnenej plochy sú kraje strapaté. Zo znižovaním trysky sa to trochu zlepšuje, ale bojím sa spustiť trysku ešte nižšie.

=== stále si vysoko, pozri sem Kalibrace Z první vrstvy

4)Čo je dôvodom, že skúšobná kocka Lega je na jednej strane zdvihnutá?

=== viz bod 3, máš vysoko trysku, musíš kalibrovať prvú vrstvu, tým že ti to nedrží tak sa ti dvíhajú rohy

A teraz to dôležité:

-0,1000 znamená, že potrebuješ skalibrovať PINDA (Kalibrace PINDA), máš ju strašne vysoko (bežne to je okolo +0,500). Následne viz horeuvedený návod skalibruješ prvú vrstvu...

MK3S + MMU2S (@BMG + MOSQUITO), MINI, ANET A8

Posted : 11/10/2020 8:11 pm
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE: Prvá vrstva

Vďaka za rýchlu odpoveď.

Kalibráciu som robil ,aj s tou viazačkou. dopadlo to tak, že pri prvom tlačení som nedokázal urobiť pravý uhol, tryska bola vysoko.  Nechápem, čo si písal s -0,1000 ??? Musel som znížiť trysku o -1,080mm. Robil som to niekolko krát. 

Ak (podla návodu) chcem trysku znižiť, PINDA má ísť smerom hore, čo je logické Ty píšeš, že ju mám vysoko (alebo myslíš vysoko trysku ?)

PINDA som posuval hore a následne kalibroval, ale toto bola najlepšia hodnota, akú som vedel dosiahnuť. A ksom PIDNA dal o kusok vyššie, už bola tryska príliš nízko.

Takže mám sa s tým ešte pohrať a PINDA dať o dva chlpy vyššie ? alebo môžem ešte posunuť trysku  dole a skúsiť -1,5 ? (v návode je do -2mm)

Prusa i3 MK3S

Posted : 11/10/2020 8:42 pm
kUMters
(@kumters)
Estimable Member
RE: Prvá vrstva

@julo

Ahoj, áno vysoko máš trysku = pindu nízko = chcelo by to dostať sa na +-0,500 pri finálnej kalibrácii "Z prvej vrstvy". Áno skús PINDU dať o "chlp" vyšie aby si mal lepšie čísla a následne kalibruj prvú vrstvu. Ten filament musí byť na podložke jemne rozpučený. A v zásade musí držať tá jedna linka/čiara (pri kalibrácii) tak, že ju zľahka prstom nedáš dole. Nejaké obrázky:

First layer Calibration

A tu je v ENG ale veľmi dobre popisujúci postup/kalibrácia: First layer Z calibration

MK3S + MMU2S (@BMG + MOSQUITO), MINI, ANET A8

Posted : 12/10/2020 3:37 pm
alarmba liked
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE: Prvá vrstva

Práve som to skusil. Nie je to ešte idealne, ale už je to lepšie. Posunul som o pol chlpa. Ten obrázok, čo je v strede chplatý má korekciu -0,3mm.

Ten bez chlpov má korekciu -0,285. Pri tomto nastavení sa ale stalo, že jeden z tých testovacích rohov linky sa neprilepil, ale to pripisujem nejakej náhode.

Zatial ďakujem za rady, je viac ako pravdepodobné, že s pribudajúcim časom budú pribudať otázky:)

Ako strojár musím ale napísať, že konštrukcia PINDA, jej obvod, by nemal byť ryhovaný. Pri zatiahnutí objimky sa ostre hrany zarežú do plastu a pri posuvaní vlastne skáče posuv o rozostup drážok. 

Riešení sa nuka niekolko:

1)hladký obvod

2)ryhovaný obvod ako bol, ale s jemnejším drážkovaním, rozostup napr. 0,3mm. tým by sa zabezpečilo po preskočení o drážku presné nastavenie.

S angličtinou ...no trochu rozumiem, ale ťahá mi za pár na penziu, takže s tým už začínať nebudem.

 

Prusa i3 MK3S

Posted : 12/10/2020 4:33 pm
kUMters
(@kumters)
Estimable Member
RE: Prvá vrstva

GJ, prvý obrázok bol moc nízko, ten druhý už vyzerá dobre. A na čistenie potrebuješ IPA, liehom to nefunguje:)

MK3S + MMU2S (@BMG + MOSQUITO), MINI, ANET A8

Posted : 12/10/2020 9:26 pm
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE: Prvá vrstva

Používam len izopropyl. Chcem kúpiť PETG a potom vraj okenou, ako som sa tu dočítal.

 

Prusa i3 MK3S

Posted : 12/10/2020 9:32 pm
kUMters
(@kumters)
Estimable Member
RE: Prvá vrstva

@julo

IPA = Isopropyl Alcohol = ISOPROPANOL

na PETG si kúp plát "drsoň" a máš vystarané:)

MK3S + MMU2S (@BMG + MOSQUITO), MINI, ANET A8

Posted : 12/10/2020 9:40 pm
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE: Prvá vrstva

Pri začiatku tlačenia  tryska "otre hubu" na kraji podložky. Je nastavitelné, že to urobí na inom mieste?

Technicky, ak by som neoprel podložku o tie dve skrutky, ale nedotlačil podložku o 2mm, tak otretie je na inom mieste. Ide mi vlastne o to, že pri ladení prvej vrstvy vytlačí ten malý obdlžnik a ten je tak isto na tom istom mieste. Možno to nevadí, ale každá vrstva má svoju životnosť, a myslím, že by nebolo na škodu, keby sa to dalo posunuť trebárs o 20mm na osi x a 20mm na osi y. Ide to niekde nastaviť?

Prusa i3 MK3S

Posted : 29/10/2020 7:35 pm
KOBALT3D
(@kobalt3d)
Eminent Member
RE: Prvá vrstva

@julo

Nastavit sa do da upravou G-code v PrusaSliceri zalozka Nastaveni tiskarny / Vlastni G-code / Zacatek G-code. Ale dorazne upozornujem, ze pokial nevies co presne ktory prikaz vykonava mozes tlaciaren/podlozku poskodit.

Posted : 08/11/2020 1:07 pm
alarmba liked
alarmba
(@alarmba)
Estimable Member
Topic starter answered:
RE: Prvá vrstva

Tak, do toho nejdem, "čo funguje ,nebabri" 😀 .

Vďaka za výstrahu, inak by som to rozrýpal, nedalo by mi to pokoja a potom by som bol šťastný, keby som to po týždni uviedol do pôvodného stavu.

Prusa i3 MK3S

Posted : 10/11/2020 8:03 pm
Pavel
(@pavel-6)
Active Member
RE: Prvá vrstva

Pomahá mně kores a pak ho do mikrovrstvy rozetřu IPA

Posted : 29/11/2020 9:32 am
Share: