Notifications
Clear all

[Solved] Automatické zavedení filamentu  

  RSS
Bobik
(@bobik)
Active Member
Automatické zavedení filamentu

Z nejakeho duvodu mě nefunguje automaticke zavedeni filamentu.

netuší někdo jak ověřit funkčnost sensoru.

V menu sensor info hlasi trvale stav 1

 

Aktualni firmware 3.7.2

 

I3 mk3s, FW 3.8.1-2869, no closed box, fusion 360, PrusaSlicer, macOS Catalina ...

Posted : 28/06/2019 6:18 am
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Automatické zavedení filamentu

Mě to na MK3 taky čas od času blbne. Většinou je to tím, ze mi zůstane po vytažení nepatrný vlas filamentu v extruderu nahoře u IR čidla a pak se nechce zavést nový. Většinou pomůže, když ten filament několikrát zastrčím tam a zpět a pak se chytne.

Posted : 24/07/2019 11:13 am
Jindřich liked
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Automatické zavedení filamentu
Posted by: robert.č

Z nejakeho duvodu mě nefunguje automaticke zavedeni filamentu.

netuší někdo jak ověřit funkčnost sensoru.

V menu sensor info hlasi trvale stav 1

 

Aktualni firmware 3.7.2

 

Ahoj, pořád to ještě nefunguje? Pokud je to spravené, můžeš nám prozradit čím to bylo? Díky předem.

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 28/08/2019 4:55 pm
Zdenda-ZN
(@zdenda-zn)
Estimable Member
RE: Automatické zavedení filamentu

Jak už jsem psal, u mé MK3 stačí "prošťouchnout" filamentem párkrát sem tam a vezme ho. Respektive je potřeba ho trochu víc zatlačit. U verze MK3S jsem se s tím ještě nesetkal.

Posted : 28/08/2019 9:50 pm
Bobik
(@bobik)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Automatické zavedení filamentu

Nepodarilo se me to rozhybat.

Mechanismus s kulickou a zavorou funguje spravne, tedy hybe se.

Presto sensor tvrdohlave hlasi porad to same, kabelaz jsem zkusil vymenit, bez nejake zmeny.

Takze az bude nekdy cas tak holt zkusim objednat novy sensor a vymenit jej.

 

Bohuzel nemam moc casu na ruzne experimentovani, tiskarnu jsem si porizoval s tim ze ji jednou postavim a pak uz bude slouzit k svemu ucelu.

Pokud jde o tisk a provoz jsem spokojen, automat na filament jsem vypnul a zavadim rucne. Neni to tak pohodlne, ale asi jsem si uz zvykl.

 

Vyhledove uvazuju o upgrade na multi takze se to reseni sveze asi az s tim.

 

I3 mk3s, FW 3.8.1-2869, no closed box, fusion 360, PrusaSlicer, macOS Catalina ...

Posted : 04/09/2019 4:15 pm
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Automatické zavedení filamentu
Posted by: robert.č

Nepodarilo se me to rozhybat.

Mechanismus s kulickou a zavorou funguje spravne, tedy hybe se.

Presto sensor tvrdohlave hlasi porad to same, kabelaz jsem zkusil vymenit, bez nejake zmeny.

Takze az bude nekdy cas tak holt zkusim objednat novy sensor a vymenit jej.

 

Bohuzel nemam moc casu na ruzne experimentovani, tiskarnu jsem si porizoval s tim ze ji jednou postavim a pak uz bude slouzit k svemu ucelu.

Pokud jde o tisk a provoz jsem spokojen, automat na filament jsem vypnul a zavadim rucne. Neni to tak pohodlne, ale asi jsem si uz zvykl.

 

Vyhledove uvazuju o upgrade na multi takze se to reseni sveze asi az s tim.

 

@cerna-bobika

Par otazek:

Automatika nefunguje uz od začátku?

Mas stavebnici?

Sestavoval si ji sam? Pokud zapojis IR snimac opacne, nebo do nespravneho konektoru - jsou tam dva vstupy nad sebou a jenom jeden je spravny pak to nemusi fungovat a jeste muzes spalit IR senzor.

Kapitola 8. Elektronika Step 35 v navodu

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 04/09/2019 5:14 pm
Bobik
(@bobik)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Automatické zavedení filamentu

@zoltan

- všiml jsem si toho až později v provozu v okamžiku kdy jsem to chtěl použít, takže na 100% nedokážu říct jestli to bylo už od sestavení.

- ano jedná se o stavebnici

- ano sestavoval jsem sám

- o tom možném problému se zapojením senzoru  jsem věděl a dával jsem si pozor, navíc jsem měl už tu verzi kde je vložený ten tištěný "prstýnek" aby se předešlo zapojení "jinak"

Uvodní kalibrace a všechny operace s tím spojené - to prošlo na první pokus a správně.

Není to pro mě zas tak strašný problém, prostě si to zavedení filamentu odmačkám, nestřídám to tak často.

Ale člověku to nedá a hledá příčinu, blíží se zima, takže se najde i čas na kompletní rozebrání, odzkoušení senzoru mimo a případná korekce chyby.

Mate mě to že se detekuje, ale nefunguje 🙂

 

 

I3 mk3s, FW 3.8.1-2869, no closed box, fusion 360, PrusaSlicer, macOS Catalina ...

Posted : 25/09/2019 4:39 pm
Martin Pomykal
(@martin-pomykal)
Member
RE: Automatické zavedení filamentu

Řešil jsem to taky, až jsem tady na fóru našel, že stačí povolit šroub IR senzoru. Tak jej povoluj dokud nepřestane tiskárna hlásit zavedený filament. 

Posted : 25/09/2019 9:16 pm
Bobik
(@bobik)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Automatické zavedení filamentu

nasel jsem odpovidaci cast na anglickem foru, popsane zkusim overit 

https://forum.prusa3d.com/forum/original-prusa-i3-mk3s-mk3-assembly-and-first-prints-troubleshooting/filament-sensor-ir-problem/

I3 mk3s, FW 3.8.1-2869, no closed box, fusion 360, PrusaSlicer, macOS Catalina ...

Posted : 26/09/2019 2:07 pm
michal.b13
(@michal-b13)
New Member
RE: Automatické zavedení filamentu

Lidičky, já se půl dne snažil přijít na podobnou věc, IR senzor byl pořád v poloze NULA a když jsem ověřil funkčnost ručně zakrytím senzoru čímkoliv, tak byl stav JEDNA. IR  tedy funkční, mechanizmus kulička a magnety vše dle manuálu v pořádku, ale IR nespínalo. Z hrůzou jsem zjistil, že černý filament nějakým záhadným způsobem propouští částečně IR záření (nedovedu vysvětlit) a po přelepení tenkým papírkem jazýčku co zajíždí do IR senzoru se vše vyřešilo na 100% funkčnosti. Snad pomůže tento příspěvek podobným případům, díky za pozornost. Michal Bronec 

Posted : 12/11/2019 8:04 am
Zoltan
(@zoltan)
Member Moderator
RE: Automatické zavedení filamentu

@cerna-bobika

nějaká změna?

even an old man can learn new things 🙂
Standard I3 mk3s, MMU2S, Prusa Enclosure, Fusion 360, PrusaSlicer, Windows 10
PRUSA MINI+ Prusalink + Prusa Connect

Posted : 13/11/2019 6:29 pm
Bobik
(@bobik)
Active Member
Topic starter answered:
RE: Automatické zavedení filamentu

@zoltan

ahoj, jj vyřešil jsem to a zapomněl referovat 🙂

Jádrem problému je příliš utopená destička se senzorem filamentu, ten tam někde vevnitř pořád vidí to vahadlo a tváří se jako trvale sepnutý. Posunutím o 1,5 mm (v mém případě) se začal chovat podle očekávání.

Takže po experimentech jsem si udělal provizorní úpravu s tím, že to budu muset pak nějak "lépe" dořešit (a už to tak zůstalo 🙂 ).

Vytiskl jsem 2ks malé kruhové podložky (klidně PLA) , vysoká 1,5 mm a tloušťce stěny cca 1 mm s vnitřním průměrem 3,2 mm  vhodném pod používané šrouby.

Jednu podložku jsem dal pod desku senzoru filamentu, na ni senzor a skrz sešrouboval (s citem, jen zlehka rukou ), druhý pak pod kryt vrchní části extruderu abych nahnal výšku zvednutí desky senzoru. Zase zlehka dotaženo, to víčko mám v plánu předělat aby si hezky sedlo. Zvednout mu jen hrany cca o 2 mm. Ale funkci nijak nepřekáží ani mezera.

Takže aktuální stav : vše funkční. 

 

I3 mk3s, FW 3.8.1-2869, no closed box, fusion 360, PrusaSlicer, macOS Catalina ...

Posted : 16/11/2019 8:44 am
Share: